Rekuperacja z chłodzeniem – zasada działania, opłacalność

Rekuperacja jest systemem wymiany powietrza w domu przy jednoczesnym odzyskiwaniu energii cieplnej. Służy zatem do utrzymywania komfortu termicznego głównie w okresie zimowym. Czy sprawdza się także latem do chłodzenia pomieszczenia? Jak działa rekuperacja z chłodzeniem? Wyjaśniamy.

Rekuperator na poddaszu
Pro-Vent
Systemy rekuperacji są stworzone przede wszystkim do tego, żeby odzyskiwać ciepło. Kiedy możliwa jest współpraca rekuperatora z klimatyzatorem?

Urządzenie do rekuperacji – jak działa?

Systemy wentylacji z odzyskiem ciepła to urządzenia chętnie montowane w domach jednorodzinnych. Pozwalają zmniejszyć zapotrzebowanie energetyczne budynku, lepiej wykorzystując dotychczas wytworzone zasoby. Wielu użytkowników korzysta z nich także do studzenia budynków w okresie letnim. Jak to jest możliwe? 

Rekuperatory to instalacje, które pracują podobnie do wentylatorów. Pobierają z pomieszczenia zużyte powietrze i wyrzucają je na zewnątrz. Drugim kanałem wymuszają przepływ w kierunku odwrotnym, czyli z zewnątrz do środka mieszkania. W ten sposób zużyte i zanieczyszczone gazy są zastępowane powietrzem świeżym i oczyszczonym filtrami.

W odróżnieniu od wentylacji grawitacyjnej w systemie rekuperacji kanały krzyżują się ze sobą, jednak nie dochodzi do wymiany gazów. Na pewnym odcinku przewody prowadzone są równolegle do siebie lub spiralnie bezpośrednio w swoim sąsiedztwie. Na tym etapie zużyte i nagrzane powietrze oddaje energię cieplną na rzecz powietrza wpadającego do budynku. Dzięki temu na zewnątrz wyrzucamy jedynie zużyty gaz, a nie potrzebną do ogrzewania energię cieplną. 

Rekuperacja – oszczędność

System odzyskiwania energii cieplnej ma za zadanie zmniejszenie strat energii w budynku. Wentylacja grawitacyjna jest odpowiedzialna nawet za 30% całkowitych strat energii w domu. Dobry system rekuperacji jest w stanie ograniczyć straty z tego tytułu nawet o 90%. To będzie stanowiło ponad 25% energii potrzebnej do ogrzewania budynku. 

Chłodzenie rekuperatorem – kiedy jest możliwe? 

Systemy rekuperacji są stworzone do tego, żeby odzyskiwać ciepło. Wykorzystują przy tym różnicę temperatury pomiędzy wnętrzem budynku, a jego zewnętrzną częścią. Jest to możliwe w zimie, kiedy różnica może wynosić nawet kilkadziesiąt stopni. Nieco trudniej jest uzyskać taki efekt latem, kiedy to chcemy tracić ciepło z powietrza, a nie odzyskać je. 

Istnieją jednak instalacje rekuperacji z systemami chłodzenia. Jak działają?

Sposoby na chłodzenie powietrza w domu są przynajmniej trzy:

  • tryb nocny – to najpopularniejszy system stosowany w rekuperatorach. Polega na ominięciu mechanizmu odzysku za pomocą by-passu. W nocy, kiedy temperatura powietrza na zewnątrz obniża się do kilkunastu stopni, rekuperator pracuje z maksymalną mocą. Wychładza pomieszczenie, dając poranne uczucie chłodu. Stosując ten system wraz z odpowiednimi roletami i minimalnym poziomem wentylacji w ciągu dnia, można zachować efekt nawet do wieczora;
  • rekuperator z gruntowym wymiennikiem – to system rekuperacji, który dodatkowo wzbogacony jest o instalację gruntową. W rekuperatorze znajduje się układ zamknięty z czynnikiem chłodniczym, który pobiera ciepło i oddaje je do gruntu. Trzeba pamiętać, że kilka metrów pod powierzchnią ziemi temperatura wynosi około 10 stopni Celsjusza bez względu na porę roku. Czynnik ostudzony do temperatury kilkunastu stopni wraca do rekuperatora i odbiera energię od kolejnych partii powietrza;
  • współpraca z pompami ciepła – to najbardziej skomplikowany sposób, który wymaga dobrej pompy ciepła, odpowiedniego rekuperatora i mądrego projektanta. Wykorzystuje on tę samą mechanikę, co pompy ciepła chłodzące mieszkanie. Czynnik chłodniczy z pompy ciepła jest połączony bezpośrednio lub pośrednio z układem w rekuperatorze. Dzięki temu energia cieplna jest odbierana, sprężana i wypuszczana na zewnątrz. 

Współpraca rekuperatora z klimatyzatorem – czy to dobry pomysł?

Rekuperacja z funkcją chłodzenia jest inwestycją kosztowną i nie zawsze zapewniającą satysfakcjonujące efekty. W związku z tym inwestorzy często pytają o współpracę rekuperatora z klimatyzacją. Takie zestawienie urządzeń zapewni skuteczniejsze chłodzenie latem i zagwarantuje czyste powietrze. Czy jednak jest to dobry pomysł?

Przede wszystkim trzeba nastawić się na montaż dwóch urządzeń w budynku. Na elewacji znajdą się jednostki zewnętrzne od rekuperatora i klimatyzatora. Potrzebne będą także dwa układy przewodów poprowadzonych przez ściany. Na dodatek koszty okresowych przeglądów będą liczone podwójnie. 

Klimatyzator mono split lub multi split z montażem do niewielkiego domu to koszt około 10000 złotych. Jeśli klimatyzator ma być stosowany jedynie przez kilkanaście dni w roku do wspomagania pracy rekuperatora, to jest to inwestycja bez szans na zwrot. Stanie się jedynie przyczyną podniesienia kosztów użytkowania mieszkania, a nie ograniczy ich. 

Jeśli sprawność klimatyzatora z funkcją chłodzenia okazuje się niewystarczająca, można sięgnąć po klimatyzator przenośny. Urządzenie tego typu jest stosunkowo tanie i daje możliwość przetransportowania go do wybranego pomieszczenia. Przy niewielkich kosztach to w zupełności wystarczy do utrzymania optymalnej temperatury latem.

Komentarze

Ten artykuł nie został jeszcze skomentowany.