Oświetlenie w domu – jak je rozsądnie zaplanować?

Gustownie i funkcjonalnie urządzony dom to nie tylko odpowiednio rozmieszczone najpotrzebniejsze sprzęty i piękne meble, ale także starannie rozplanowane oświetlenie w każdym pomieszczeniu. Powinno ono pełnić funkcję zarówno użytkową, jak i dekoracyjną. W tym artykule poznasz wskazówki, jak zaplanować oświetlenie domu, żeby było estetyczne i praktyczne.

Oświetlenie w domu
Oświetlenie w domu - jak je zaplanować?

Podstawowe zasady planowania oświetlenia

Wygodne mieszkanie charakteryzuje się odpowiednim oświetleniem, a jego podstawą jest zawsze światło naturalne. To przy nim najlepiej się pracuje, czyta czy relaksuje. Dlatego zadbaj o to, by je maksymalnie wykorzystać. Jeżeli masz duże przeszklenia, to nie rezygnuj z nich, tylko zamontuj w oknach markizy i rolety wewnętrzne. One pozwolą Ci regulować ilość promieni słonecznych, które wpadają do środka i chronić wnętrze przed przegrzaniem w lecie.

Jeśli planujesz rozmieszczenie lamp, musisz pamiętać, że wyróżnia się trzy rodzaje oświetlenia w domu. To główne powinno porządnie oświetlać całe pomieszczenie, dlatego najlepiej zamontować je na suficie. Z kolei światła robocze mają za zadanie doświetlić konkretne miejsce, np. biurko czy blat w kuchni. Z tego względu najczęściej montuje się je na ścianach lub pod wiszącymi szafkami. Trzecim rodzajem są światła dekoracyjne, które tworzą klimat we wnętrzu. W salonie może to być oświetlenie LED zamontowane między półkami, a w sypialni małe lampki na komodzie.

Oświetlenie w domu
Oświetlenie w domu

Przy wyborze miejsca dla lamp zadbaj także o mobilność tego oświetlenia. W tym celu możesz wykorzystać lampy podłogowe i stołowe czy coraz bardziej popularne oświetlenie szynowe. Pozwoli to na swobodne przemieszczanie źródeł światła, w zależności od Twoich potrzeb.

Oprócz właściwego rozmieszczenia lamp i lampek bardzo istotne jest także natężenie światła. Dopasuj je optymalnie do miejsca, w którym je zamontujesz, i funkcji, jakie ma pełnić pomieszczenie. Oświetlenie główne i robocze powinno być intensywne, ponieważ ma kluczowe znaczenie podczas wykonywania codziennych obowiązków czy pracy. Dlatego rozplanuj je tak, abyś mógł regulować natężenie światła w zależności od pory dnia i dostosować jego ilość do ilości światła naturalnego, które wpada przez okna.

Nie możesz także zapomnieć o barwie światła, która ma bardzo duże znaczenie. Jako główne oświetlenie domu wybierz to, które jest naturalne i ma temperaturę barwową między 3500 K a 4500 K. Jako robocze najlepiej sprawdzi się zimne – powyżej 5000 K. Jeżeli chodzi o światło dekoracyjne to w zależności od nastroju, jaki chcesz uzyskać, zamontuj zimne powyżej 6000 K lub ciepłe poniżej 3000 K.

Wymiana żarówki
Jak zaplanować oświetelenie w domu?

Co zrobić, aby oświetlenie do domu było ekonomiczne?

Jeżeli chcesz, aby oświetlenie do domu było także ekonomiczne, zwróć uwagę na żarówki. Wybierz te, które są energooszczędne lub postaw na lampy LED. Ten typ oświetlenia zużywa mniej energii elektrycznej. Dotyczy to także oświetlenia zewnętrznego, ponieważ możesz kupić lampy ogrodowe zasilane energią słoneczną. Nie tylko zaoszczędzisz pieniądze i zadbasz o środowisko, ale też nie będziesz musiał prowadzić kabli przez trawnik.

Ponadto możesz zainwestować w system smart home, który steruje oświetleniem domu. Dzięki temu będziesz mógł sterować zarówno głównym oświetleniem, jak i tym dodatkowym. Dobrym pomysłem jest także montaż czujników ruchu, które włączą światło tylko wtedy, gdy ktoś przejdzie obok. Takie połączenie w ramach systemu inteligentnego domu jest rozwiązaniem wygodnym i coraz częściej wybieranym.

Właściwe rozmieszczenie oświetlenia w domu wymaga starannego planowania, dlatego trzeba przemyśleć każdy jego aspekt. Nowoczesne oświetlenie domu i ogrodu jest nie tylko estetyczne i pięknie zaprojektowane. Daje Ci również szeroki wybór funkcjonalnych i ekonomicznych rozwiązań.

Dowiedz się więcej, jak rozplanować oświetlenie w domu na lepiej.tauron.pl.