Jaki beton na chudziaka?

Chudziak (chudy beton) jest elementem często traktowanym po macoszemu przez inwestorów i budowlańców. Niestety nieprawidłowo wykonany lub ze złej jakości betonu, może spowodować wiele problemów na kolejnych etapach prac na budowie - przez pęknięcia czy nierówną powierzchnię. Warto więc nieco pochylić się nad wyborem odpowiedniego betonu na chudziaka, aby uniknąć takich nieprzyjemności, które mogą okazać się trudne, czasochłonne lub kosztowne w naprawie.

Chudziak
Jaki beton na chudziaka?

Czym jest chudziak?

Chudziak - inaczej chudy beton - stanowi warstwę podkładowo-wyrównawczą. Różni się od betonu, który stosuje się do budowy konstrukcji budynku - przede wszystkim wytrzymałością, która jest o wiele niższa. Chudy beton wykorzystuje się najczęściej jako warstwa pod fundamenty, aby uchronić konstrukcję budynku od m.in. podciągania wody z podłoża. Chudziak sprawdzi się także jako warstwa wyrównawcza fundamentu, na której dopiero stawia się ściany i wykonuje posadzkę. Inne zastosowanie chudziaka to wylewka pod kostkę betonową np. na podjeździe do garażu. 

Jaki beton na chudziaka?

Odporność na ściskanie betonu zastosowanego do chudziaka musi wynosić 10-15 N//mm2 (MPa).

Skład chudziaka nie musi zawierać betonu charakteryzującego się wysoką wytrzymałością. Wystarczający będzie beton niższej klasy, np. B15 czy B10. Według niektórych sprawdzi się nawet beton klasy B7,5. Należy jednak pamiętać, że im gorsza klasa betonu, tym chudziak zniesie mniejsze obciążenia. Efektem tego mogą być późniejsze pęknięcia i nierówności, a tego chcemy uniknąć. Z drugiej strony przesadzać również nie warto, bo zadaniem chudego betonu ma być uniesienie zbrojenia ław w taki sposób, aby drut nie pozostał w ziemi oraz był dobrze otulony (ok. 2 cm warstwy betonu wokół drutu). 

Istotna jest przy tym także grubość chudziaka - powinna wynosić minimum 2 cm (ale maksymalnie 10 cm). 

Nie tylko beton jest istotny, ale także podłoże pod chudziaka

Aby chudziak nie pękał, a piach pod nim nie osiadał, konieczne jest odpowiednie przygotowanie podłoża pod beton. Wnęki fundamentowe zasypujemy piaskiem, który ubijamy warstwowo. Przy czym należy pamiętać, aby warstwy nie przekraczały 15 cm - inaczej nie będzie możliwości, aby dobrze je ubić, a więc i zbudować stabilne podłoże dla chudziaka. Warstwy ubitej podsypki powinny łącznie wynosić minimum 30 cm. Jeśli zaniedbamy ten etap, budynek może zacząć osadzać, posadzka będzie pękać i zapadać się. Wiąże się to z problemami na kolejnych etapach budowy domu - układanie styropianu na posadzce z dołkami i wybrzuszeniami nie będzie ani łatwym, ani szybkim zadaniem, nie wspominając już o trudności w zachowaniu ciągłości takiej izolacji.

Zapoznaj się: Styrobeton na nierówny chudziak?

Ważna pielęgnacja chudego betonu

Na tym nie koniec. Aby chudziak nie pękał i miał równą powierzchnię, konieczne jest jego pielęgnowanie przez pierwsze dni po wylaniu. Problemem jest bowiem skurcz betonu - chudy beton za szybko wysycha podczas wiązania, szybko się kurczy, a przez to niezwykle łatwo pęka. Do takiego zjawiska może także przyczynić się duża powierzchnia wylewki. Aby chudziak nie pękał, koniecznym jest pielęgnowanie betonu pod wylaniu, podlewając go wodą przez kilka pierwszych dni. Dodatkowo do mieszanki betonu przed wylaniem można dodać zbrojenie rozproszone albo zazbroić chudziak siatką przeciwskurczową.

Niezwykle ważne jest, aby po wylaniu chudziaka i jego związaniu, nadal uważać z dużymi obciążeniami - nie powinno się kłaść na taki beton np. palet z bloczkami. Z takim działaniem musimy się wstrzymać przynajmniej 2 tygodnie od wylania, aby uniknąć powstawania nierówności.

Beton na chudziaka - proporcje

Skład chudziaka raczej nie różni się od tradycyjnego betonu, który stosuje się do budowy innych konstrukcji. Jednakże podstawową różnicą - poza klasą betonu - będą proporcje. Z reguły na 1 worek cementu dodaje się 20 l wody, 161 kg żwiru oraz 110 kg piasku. Proporcje można również obliczyć na podstawie docelowej ilości zaprawy. Jeśli chcemy uzyskać 1 m3 chudziaka, potrzebujemy 150-190 kg cementu, 150-190 l wody, 650-840 kg piasku, 1200-1400 kg żwiru, przy czym dokładne ilości zależą od tego, jakiego rodzaju posiadamy cement.

Mieszankę można zrobić samodzielnie, albo zamówić gotowy chudy beton z betoniarni. Zdecydowanie lepszą opcją jest drugi wariant, ponieważ mamy pewność, że proporcje będą prawidłowe, a wszystkie składniki odpowiednio wymieszane. Wylewanie takiego betonu także będzie łatwiejsze - odbywa się ono wówczas za pomocą tzw. gruchy.

Komentarze

Ten artykuł nie został jeszcze skomentowany.