Czy folia w płynie nadaje się na zewnątrz?

Folia w płynie to wydajny materiał hydroizolacyjny mający szerokie zastosowanie. Wiele osób rozważa także zabezpieczenie nią powierzchni na zewnątrz domu - np. balkonu, tarasu czy płaskiego dachu. Czy płynna folia da zapewni odpowiednią ochronę przed przesiąkaniem wilgoci w konstrukcjach zewnętrznych? Wyjaśniamy.

Folia  wpłynie na zewnątrz
Czy folia w płynie nadaje się do izolacji powierzchni zewnętrznych?

Czy folię w płynie można stosować na zewnątrz?

Płynna folia hydroizolacyjna - inaczej płynna guma - to mieszanka gotowa do użycia. Posiada właściwości, które zapewniają znaczne zmniejszenie lub nawet całkowite zlikwidowanie problemu przesiąkania wilgoci do powierzchni konstrukcji - np. z bloczków gipsowych, wylewek betonowych, betonu komórkowego czy tynków cementowych lub cementowo-wapiennych. Folia w płynie nie może być jedynie stosowana na powierzchniach drewnianych czy drewnopodobnych.

Czy materiał tego rodzaju sprawdzi się na zewnątrz? O ile produkt jest wysokiej jakości, sprawdzi się w roli zabezpieczenia przed działaniem czynników atmosferycznych. Dobra folia w płynie nadaje się niemal do wszystkich powierzchni poziomych, w tym takich, które znajdują się na zewnątrz. Można ją zatem z powodzeniem wykorzystać do izolacji tarasu, balkonu czy izolacji dachu płaskiego. Świetnie sprawdzi się np. pod płytki na taras. Folia wysokiej jakości powinna uchronić powierzchnię przed przenikaniem wilgoci. Aby jednak hydroizolacja była skuteczna, nawierzchnia wymaga właściwego przygotowania, w tym zadbania o wysuszenie. Następnie nakładamy grunt szczepny. W przypadku folii w płynie poleca się zastosowanie pod nią gruntu szczepnego epoksydowego. Na tę warstwę nakładamy folię w płynią, a po jej wyschnięciu realizować kolejne etapy (czyli np. położyć płytki na taras). 

Czy każda folia w płynie nadaje się na zewnątrz?

Ogólnie uznaje się, że folia w płynie nadaje się do stosowania wszędzie tam, gdzie występuje ryzyko zawilgocenia konstrukcji. Sensownym wydaje się zatem zastosowanie jej zarówno w domu w pomieszczeniach narażonych na wilgoć (np. kuchnia, pralnia, łazienka), jak i na tarasie, balkonie czy w altanie ogrodowej. 

Niestety nie każdy produkt o nazwie “folia w płynie” nadaje się do stosowania na zewnątrz. Przykładem są tzw. półpłynne folie - te służą wyłącznie do izolacji pomieszczeń mokrych, natomiast do tarasów czy balkonów powinno się stosować dwuskładnikowe mikrozaprawy uszczelniające.

Nie każda płynna guma będzie bowiem posiadała właściwości zapewniające wystarczającą odporność na działanie czynników pogodowych. Przed zakupem warto dokładnie sprawdzić, czy izolacja rzeczywiście nadaje się na zewnątrz. Warto również zweryfikować, jakie możliwości stosowania dopuszcza producent oraz zapoznać się z opiniami dostępnymi w Internecie. Na forach tematycznych znajdziemy mnóstwo wartościowych spostrzeżeń innych osób.

Folia w płynie - jaki produkt wybrać do izolacji nawierzchni zewnętrznych?

Folie izolacyjne w płynie występują w kilku rodzajach - od nich zależą możliwości zastosowania. Najpopularniejsze są wspomniane już folie w płynie do wilgotnych pomieszczeń, których nie możemy stosować na zewnątrz. Z powodzeniem sprawdzą się one natomiast w garażu czy łazience. 

Innym rodzajem jest folia przeznaczona pod styropian. Pozwala wykonać hydroizolację obwodową oraz szczelnych barier przeciwwilgociowych na zewnątrz. To właśnie na tę grupę produktów powinniśmy zwrócić uwagę przy wyborze folii w płynie na taras, balkon, do altanki czy na dach płaski. Popularne są m.in. produkty firmy Mapei czy Tytan, a ich ceny plasują się na poziomie ok. 100 zł za 4-litrowe opakowanie. 

Na zewnątrz można oczywiście stosować także folie w płynie dedykowane nawierzchniom zewnętrznym. Tego typu folie często w nazwie posiadają dopisek “na taras” czy inny sugerujący, że jest to produkt do stosowania na zewnątrz. Pozytywne opinie zbierają folie w płynie na zewnątrz takich firm, jak Mapei, Primacol Pro, Izolex czy Izolbau. Ceny wahają się od 100 do 200 zł za opakowanie 5-10 litrów. 

Jak nakładać folię w płynie na zewnątrz?

Folia w płynie na zewnątrz to produkt bardzo łatwy w aplikacji, nie wymagający specjalnych narzędzi czy umiejętności. Jak ją nakładać, aby zapewnić skuteczną hydroizolację nawierzchni? Wystarczy postępować wg poniższych kroków:

  1. Przygotowanie podłoża. Powierzchnia musi być czysta, zatem usuwamy z niej wszelkie nierówności, pyły, inne zanieczyszczenia. 
  2. Gruntowanie podłoża. Następnie podłoże należy zagruntować odpowiednim preparatem - gruntem szczepnym. Po okresie wskazanym przez producenta gruntu, można przejść do kolejnego kroku.
  3. Nakładanie folii w płynie. Do aplikacji folii wystarczający będzie wałek malarski lub pędzel. Folię nakładamy obficie i najlepiej w dwóch warstwach, aby uzyskać maksymalną szczelność. W strefie łączenia np. ściany i podłogi oraz w narożnikach, pierwszą warstwę folii w płynie należy zatopić taśmą uszczelniającą zapobiegającą powstawaniu nieszczelności, jeśli dojdzie do przerwania ciągłości izolacji.

Folia w płynie wysycha ok. 3-6 godzin, ale kolejne prace powinny być wykonywane na takiej powierzchni dopiero po upływie min. 24 godzin (np. układanie płytek na tarasie). 

Komentarze