Wady i zalety studni na własnej działce

Studnia głębinowa na działce to alternatywa dla przyłącza wodociągowego. Inwestycja zwraca się po kilku latach użytkowania, ponieważ redukuje koszty dostawy wody do zera. Sprawdź wady i zalety studni na własnej działce.

Studia głębinowa - czy warto?
Hydroglob
Studia głębinowa - czy warto?

Jeżeli planujesz budowę domu na działce, w pobliżu której nie ma przyłącza wodociągowego, może się okazać, że będziesz musiał pomyśleć o własnej studni. Będzie to tańsze rozwiązanie niż dociągnięcie rur na własny koszt. Oszczędności są gwarantowane także wówczas, gdy zużywasz dużo wody.

Po co mi studnia na działce?

Najprościej rzecz ujmując, studnia to wykopany lub wywiercony otwór w ziemi, który sięga warstwy wodonośnej. Woda trafia na powierzchnię dzięki kołowrotowi (w przypadku studni kopanej) lub pompie (w przypadku studni głębinowej). Jeśli zadajesz sobie pytanie czy warto budować studnię, musisz rozważyć wszystkie za i przeciw. Po pierwsze, najważniejsze, dociągnięcie rur wodociągowych do działki może kosztować nawet kilkaset złotych za każdy metr. Wykopanie studni jest więc lepszym rozwiązaniem z ekonomicznego punktu widzenia. To także dobre rozwiązanie, kiedy planujesz duże zużycie wody, np. do podlewania ogrodu.

Jak działa studnia?

Woda znajduje się już nawet kilka metrów pod powierzchnią ziemi. Nazywa się ją wodą zaskórną i wymaga oczyszczania z zanieczyszczeń mikrobiologicznych lub chemicznych. Ta woda jest także bardziej podatna na temperatury, więc zimą może po prostu zamarzać. Następnie, głębiej, znajduje się woda gruntowa – na głębokości od 5 do 15 metrów. Planując studnię na działce, należy założyć, że będzie to studnia głębinowa, w której znajdą się wody gruntowe II poziomu, czyli pochodzące z najgłębszej warstwy. Są to wody przeważnie czyste i przeznaczone do celów spożywczych, chociaż zwykle wymagają uzdatniania. Najczęściej w swoim składzie mają zbyt duże stężenie żelaza lub manganu. Odpowiednio dobrane filtry potrafią jednak skutecznie niwelować niepożądane składniki.

Studnia głębinowa a kopana

Najczęściej studnie dzieli się na głębinowe i kopane. Studnia kopana jest usytuowana na mniejszej głębokości, dlatego sama woda jest gorszej jakości. Może być zanieczyszczona i z tego powodu zwykle nadaje się jedynie do podlewania ogrodu.

Innym rodzajem jest wiercona studnia głębinowa sięgająca głębszych warstw. Woda ta jest mniej podatna na zanieczyszczenia i wahania temperatur. Sam montaż studni jest droższy, ale jednocześnie przynosi więcej korzyści. Woda pozyskana w ten sposób jest zdatna do spożycia.

Zalety studni na działce

Wielu może uważać, że studnia na działce to tylko dodatkowe problemy. Tymczasem okazuje się, że ma ona szereg zalet. Po pierwsze oznacza uniezależnienie od sieci wodociągowej – to gwarantuje stałość zaopatrzenia w wodę i stałość cen. To także rozwiązanie opłacalne, ponieważ koszty eksploatacji spadają (w porównaniu do wodociągów) np. przy podlewaniu ogrodu wokół domu. Sam koszt wykonania studni też nie jest aż tak wysoki.

Co ważne, woda ze studni jest zdrowsza, ponieważ podlega filtracji i oczyszczaniu, a nie chlorowaniu. Może się także zdarzyć, że woda z wodociągów ma mniejsze ciśnienie w czasie zwiększonego zapotrzebowania. Taka sytuacja nie występuje w przypadku wody ze studni.

Wady studni na działce

Jak każde rozwiązanie, studnia na działce ma także szereg wad. Pierwszym ograniczeniem, jakie należy wziąć pod uwagę, są wymagane odległości – od szamba, od granicy, od innej studni, od przydrożnego rowu itp. Może się więc okazać, że wykonanie studni na naszej działce może nie być możliwe. Tak się dzieje również, kiedy taki jest zapis w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego. Co więcej, często wykonanie studni na działce może się wiązać z urzędowymi formalnościami. Trzeba bowiem uzyskać pozwolenie wodnoprawne i przeprowadzić badania geologiczne.

Warto pamiętać, że studnia działa dzięki pracy pompy zasilanej elektrycznie. W praktyce oznacza to, że przy braku prądu, nie będziemy też mieli dostępu do wody.

Trzeba również wiedzieć, że woda ze studni wymaga czasami dodatkowego uzdatniania, jeśli ma być stosowana do celów spożywczych. Zawiera ona bowiem dużo żelaza i manganu.

Na koniec kwestia finansów – inwestycja jest początkowo kosztowna i opłaca się jedynie wtedy, gdy zużywamy znaczne ilości wody.

Ile kosztuje studnia?

Opłacalność inwestycji zależy w dużej mierze od kosztu inwestycji i eksploatacji. Na cenę budowy studni składają się:

  • cena odwiertu
  • montażu rury
  • pompy głębinowej
  • zbiornika hydroforowego.

Łącznie koszt budowy studni głębinowej może wynosić od 3 do nawet 10 tysięcy złotych. Niemniej jednak woda ze studni jest całkowicie darmowa, więc nie generujemy dodatkowych kosztów. Natomiast sam koszt utrzymania studni to około 150 zł rocznie (podane ceny są cenami przybliżonymi, pochodzą z ogólnodostępnych w Internecie cen i zestawień kosztów, dlatego nie stanowią oferty handlowej).

Jak łatwo zauważyć, opłacalność studni na działce jest tym wyższa, im więcej wody w gospodarstwie zużywasz. Zwykle decyzja o studni zapada, kiedy na posesji nie ma możliwości podłączenia do sieci wodociągowej. To także awaryjne źródło wody w czasie przerwy w jej dostawie lub kiedy ciśnienie w kranie spada. Zakłada się, że woda w studniach głębinowych nie wyschnie. Może się jednak zdarzyć, że jej zasoby zostaną wyczerpane, jeśli studnia jest zbyt intensywnie eksploatowana lub jest źle usytuowana.

Zapoznaj się: Szambo – zalety, wady, koszty

Komentarze

Ten artykuł nie został jeszcze skomentowany.