Jak zbudować dom ekologiczny? Praktyczne wskazówki

Ekologiczne domy są coraz bardziej popularne. Świadomi inwestorzy szukają rozwiązań, które pomogą im być bardziej eko. Przeczytaj praktyczne wskazówki, które pomogą Ci zbudować ekologiczny dom.

 

Dom ekologiczny - na co zwrócić uwagę?
Dom ekologiczny - na co zwrócić uwagę?

 

Ekologiczne rozwiązania stają się coraz bardziej popularne w związku z narastającymi konsekwencjami globalnego ocieplenia. Ludzie starają się szanować środowisko na różne sposoby m.in.: pijąc wodę z kranu, używając bawełnianych toreb na zakupy, kupując używane ubrania, a nawet czytając gazety i książki w formie elektronicznej. Także budując dom (również energooszczędny), warto zastanowić się nad wprowadzeniem ekologicznych rozwiązań w celu realnego zaoszczędzenia ciepła, wody oraz energii elektrycznej.

Co zrobić żeby dom był ekologiczny?

Dom ekologiczny buduje się w celu m.in. zminimalizowania zanieczyszczeń i emisji CO2. Należy go wykonać z materiałów niewymagających dużej ilości energii w trakcie produkcji. Bezpośrednim celem postawienia ekologicznego budynku mieszkalnego jest zmniejszenie zużycia energii za eksploatację sprzętów domowych, ogrzewanie oraz oświetlenie. Można wybudować dom i utrzymać w nim ekologiczny styl życia, ale priorytetem jest zaprojektowanie go z myślą o ekologii wykorzystując do tego materiały organiczne i łatwe w recyklingu.

Przy budowie domu warto zadbać o przygotowanie projektu domu, który uwzględnia brak wycinania lasów, niszczenia łąk oraz płoszenia osiedlonych tam zwierząt. Istnieją liczne sposoby na zachowanie ekologii w budynku mieszkalnym. Prezentujemy je poniżej.

1. Ograniczenie nadmiernej produkcji smogu

W trakcie opracowania projektu budynku mieszkalnego warto zwrócić uwagę na ograniczenie wydzielania się szkodliwych substancji pochodzących z ogrzewania. Warto przemyśleć zamontowanie paneli fotowoltaicznych lub pompy ciepła w celu zapewnienia bezdymnego ogrzewania domu. W budynkach już istniejących można natomiast zamontować piec gazowy ze względu na fakt, że nie produkuje on szkodliwego dymu dla środowiska oraz zdrowia. Piec na paliwo stałe jest dopuszczalny pod warunkiem, że spełnia odpowiednie normy.

2. Ograniczenie produkcji śmieci

Bardzo ważną czynnością w przypadku ekologicznego stylu życia jest ograniczenie produkcji śmieci. Można to zrobić m.in.: biorąc własną torbę na zakupy, wybierając produkty bez niepotrzebnych opakowań, zabierając swoje pojemniki na jedzenie do pracy lub szkoły itp. Bardzo ważnym elementem jest też segregacja śmieci - począwszy od odpadów budowlanych, a na domowych, codziennych śmieciach skończywszy. Na tym przykładzie można wywnioskować, że ekologiczny styl życia nie jest trudny, a bardzo pomocny dla planety. Wymaga jednak konkretnego zaangażowania i zmiany niektórych nawyków.

3. Oszczędzanie energii cieplnej

Energię cieplną w domu można zaoszczędzić zakładając stosunkowo grubą warstwę izolacji termicznej budynku, w związku z czym zimą będzie ulatywało mniej ciepłego powietrza. Warto również zastosować drzwi oraz okna z podwyższoną termoizolacyjnością w celu łatwiejszego ochłodzenia domu latem i ogrzania zimą.

4. Mniejsze zużycie prądu

Mniejsze zużycie prądu można osiągnąć na trzy sposoby. W pierwszej kolejności trzeba rozważyć korzystanie z żarówek charakteryzujących się niskim zużyciem energii i wysoką trwałością oraz ze sprzętów AGD o wysokiej klasie energooszczędności (A, A+, A++, A+++). Ponadto można wybrać korzystanie z dostawców prądu, którzy posiadają tzw. zielony certyfikat. Dostarczają oni energię elektryczną pochodzącą z odnawialnych źródeł energii (OZE). Warto również zastanowić się nad zainstalowaniem paneli fotowoltaicznych, które w dłuższym okresie zaczną przynosić zwrot energii, a przede wszystkim oszczędności.

5. Oszczędzanie wody

Wodę można oszczędzać chociażby biorąc krótki prysznic, a podczas mycia zębów zakręcając wodę w kranie. Przydatne jest również zbieranie deszczówki w beczce postawionej pod rynną, a także używanie skróconych programów w pralce oraz zmywarce.

Wybudowanie domu ekologicznego nie musi być trudne. Wystarczy przygotować dobry projekt z uwagą na odpowiednie materiały i można rozpocząć prace. Z jakich więc materiałów wspierających środowisko najlepiej wybudować ekologiczny dom?

Ekologiczne materiały do budowy domu

Materiały wykorzystywane do budowy ekologicznego domu powinny być energooszczędne oraz posiadać odpowiednie certyfikaty. Najczęściej wykorzystywane są m.in.: drewno, cegła, glina oraz słoma. Przed podjęciem ostatecznej decyzji warto porównać dostępne materiały i przekonać się, jak poszczególne wyroby sprawdzają się w różnych sytuacjach.

Drewno - dlaczego warto je wybrać?

Do najważniejszych cech drewna należą:

Cegła - wyrób naturalny i zdrowy

Innym wartym uwagi materiałem w kontekście ekologicznych domów, oprócz drewna, jest także cegła. Cechami charakterystycznymi tego materiału są przede wszystkim:

  • dobra izolacja akustyczna,
  • niższe koszty ogrzewania w związku z dobrą izolacją cieplną,
  • niska promieniotwórczość.

Budowa domu ekologicznego - ciekawostki

  • Ekologiczny budynek mieszkalny powinien mieć prostą konstrukcję, która została zaprojektowana na planie kwadratu, litery “L” lub prostokąta. Wynika to z faktu, że najwięcej ciepła ucieka przez narożniki oraz przegrody. Również z tego względu domy ekologiczne mają tarasy budowane osobno.
  • W celu uniknięcia nadmiernych strat energii dach powinien być wykonany pod jak najmniejszym kątem załamania ze względu na unoszące się ciepło do góry. Do domów ekologicznych rekomenduje się więc stosowanie dachów płaskich oraz jednospadowych.
  • Pomieszczenia użytkowe powinny być umieszczone w południowej części domu w celu uniknięcia nadmiernych strat ciepła, ponieważ docierać tam będzie najwięcej światła. Odwrotnie ma się sytuacja w przypadku pomieszczeń gospodarczo-technicznych tj.: garaż, magazyn itp.
  • W domach energooszczędnych izolacja dachu oraz ścian powinna być wykonana z wełny mineralnej, wełny drzewnej lub ze styropianu.

 

Komentarze