Wanna czy prysznic – co sprawdzi się w łazience na poddaszu?

Wielu inwestorów projektujących łazienkę na poddaszu, zadaje sobie pytanie – czy w łazience umieścić wannę, czy prysznic? W artykule podpowiadamy między innymi, czym kierować się aranżując łazienkę ze skosami, a także, gdzie w łazience umieścić prysznic, a gdzie wannę.

Łazienka z wanną na poddaszu
Wanna w łazience ze skosami

Projekt łazienki na poddaszu a wysokość ścianki kolankowej i kształt dachu

Prysznic czy wanna do łazienki na poddaszu? Nie istnieje równoznaczna odpowiedź na to pytanie, ponieważ dobór elementów wyposażenia do łazienki ze skosami zależny jest przede wszystkim od wysokości ścianki kolankowej. Jest to ściana znajdująca się na stropie ostatniej kondygnacji domu, biegnąca wzdłuż połaci dachowej. Eksperci podkreślają, że aranżacja łazienki na poddaszu będzie łatwiejsza, jeżeli ścianka kolankowa będzie mieć minimum 100 centymetrów. Szczególnie zaleca się, aby wysokość ściany w pobliżu sprzętów użytkowych wynosiła nie mniej niż 190 centymetrów.

Co więcej, na aranżację łazienki na poddaszu znacząco wpływa również kształt dachu. Wyróżnia się między innymi: dachy jednospadowe, dachy dwuspadowe, dachy czterospadowe, dachy dwukondygnacyjne (mansardowe). Zdaniem architektów, łazienkę ze skosami najłatwiej będzie zaaranżować w przypadku dachu z dwoma kondygnacjami z uwagi na to, że pod takim dachem będzie rozciągać się powierzchnia użytkowa o wysokości co najmniej 190 centymetrów.

Zaprojektowanie funkcjonalnej łazienki na poddaszu może być najbardziej skomplikowane w przypadkach dachów jednospadowych oraz dachów dwuspadowych – zwłaszcza w sytuacji, gdy poddasze jest pozbawione ścianek kolankowych, a skos sięga do samej podłogi. Natomiast dach czterospadowy charakteryzuje się większą liczbą załamań połaci dachowych.

Projekt łazienki na poddaszu: zasady ergonomii, podział na strefy użytkowe

Tak jak wspomnieliśmy, w projekcie łazienki na poddaszu najważniejsza jest wysokość ścianki kolankowej, wynikająca z kształtu dachu. Jednak projektując łazienkę, warto kierować się również zasadami ergonomii, które określają między innymi odległości pomiędzy poszczególnymi urządzaniami, ich wysokość, czy pasy wolnej przestrzeni (czyli strefy funkcjonalne).

Zasady ergonomii się szczególnie ważne – stosuje się je, aby stworzyć przestrzeń komfortową, funkcjonalną i bezpieczną. Ergonomia w łazience ma zapobiegać wypadkom, które wynikają z korzystania z nieodpowiednio ulokowanych sprzętów. Oczywiście, prócz zasad ergonomii, nasza łazienka powinna zostać zaaranżowana zgodnie z metrażem i bryłą pomieszczenia, a także dopasowana do naszych indywidualnych potrzeb – w tym do: liczby domowników, wieku domowników, wzrostu domowników.

Wanna i prysznic w łazience na poddaszu
Wanna i prysznic w łazience na poddaszu – strefy funkcjonalne i odległości

Natomiast podział na strefy użytkowe pozwoli nam lepiej wygospodarować dostępną przestrzeń w łazience – liczba i wielkość stref użytkowych również zależna jest od metrażu i budowy łazienki na poddaszu. Najważniejszy podział obejmuje wydzielenie dwóch stref:

 

  • strefy mokrej – składają się nią: wanna, prysznic, umywalka, sedes, bidet, pralka,
  • strefy suchej – to pozostała część łazienki.

W przypadku strefy mokrej należy zastosować materiały odporne na kontakt z wodą.

Podział na strefy użytkowe powinien uwzględniać również dostęp do instalacji wodno-kanalizacyjnej oraz częstotliwość korzystania z poszczególnych sprzętów. Większość łazienek projektowana jest tak, aby element, z którego korzystamy najczęściej, czyli WC (miska klozetowa), zlokalizowany był jak najbliżej drzwi. W jego pobliżu umieszcza się umywalkę z lustrem, natomiast w głębi łazienki lokuje się wannę lub prysznic. Warto uwzględnić również strefę gospodarczą z pralką i zabudową meblową do przechowywania środków czystości, przyrządów niezbędnych do sprzątania, ręczników.

Prysznic w łazience ze skosami – gdzie go umieścić i jak wybrać?

Przysznic w łazience na poddaszu
Prysznic walk-in charakteryzuje się otwartą konstrukcją

Tak jak wspomnieliśmy wyżej, dobór prysznica, a także jego ulokowanie, zależny jest przede wszystkim od wysokości i rozmieszczenia ścianek kolankowych. Według ogólnej zasady kabinę prysznicową należy zaplanować w miejscu, w którym sufit osiąga swoją maksymalną wysokość. Równocześnie pamiętajmy o tym, że swobodne korzystanie z klasycznej kabiny prysznicowej może być skomplikowane w sytuacji, gdy sufit charakteryzuje się wysokością mniejszą niż 210 centymetrów. Wówczas zaleca się rezygnację z kabiny prysznicowej z brodzikiem na rzecz prysznica typu walk-in lub kabiny wykonywanej pod indywidualny wymiar. Natomiast minimalna długość typowej ścianki kabiny prysznicowej wynosi 130 centymetrów, a minimalne wymiary prysznica to 80 centymetrów x 80 centymetrów. Co więcej, drzwi od prysznica nie powinny również kolidować z drzwiami wejściowymi do łazienki, ani z innymi elementami wyposażenia – co do zasady, prysznic ustawia się w pobliżu drzwi do łazienki w sytuacji, gdy spadek dachu występuje po jednej stronie domu. Baterię prysznicową montuje się najczęściej w odległości od 110 do 130 centymetrów od podłogi, a deszczownicę w odległości minimum 180 centymetrów od brodzika.

Projektując łazienkę na poddaszu, powinniśmy zachować odpowiednie odległości pomiędzy sprzętami. Określają je wspomniane na początku artykułu zasady ergonomii. Zgodnie z normami przed brodzikiem należy pozostawić prostokąt wolnej przestrzeni, czyli tak zwaną strefę funkcjonalną o wymiarach 100 centymetrów x 110 centymetrów. Co więcej:

 

  • brodzik powinien znajdować się w odległości 30 centymetrów od umywalki;
  • brodzik powinien znajdować się w odległości 30 centymetrów od bidetu;
  • brodzik powinien znajdować się w odległości 20 centymetrów od WC;
  • brodzik powinien znajdować się w odległości 10 centymetrów od pralki.


Klasyczna kabina prysznicowa z brodzikiem sprawdzi się w sytuacji, gdy sufit ma wysokość powyżej 210 centymetrów. Jeżeli jest niższy, to możemy zdecydować się na takie rozwiązania jak:

 

  • prysznic walk-in,
  • prysznic z kabiną ściętą od góry (wykonany na indywidualne zamówienie).

Prysznic walk-in charakteryzuje się otwartą konstrukcją – bez progu oraz brodzika. Najczęściej jest on natomiast wyposażony w przeszklone ściany boczne oraz montowany bezpośrednio w posadzce. Na ten rodzaj prysznica należy zdecydować się już na początkowym etapie projektowania łazienki, ponieważ pod warstwą płytek wykonuje się odpowiednią izolację przeciwwodną oraz umieszcza wyprofilowany spadek. W wielu przypadkach wraz z prysznicem walk-in montowany jest również odpływ liniowy. 

Uwaga: Istnieje również możliwość stworzenia odpływu liniowego i zastąpienia szklanych boków kabiny walk-in na przykład prostą zasłonką prysznicową.

Opcją, która cieszy się najmniejszą popularnością, jest kabina prysznicowa z obudową ścięta od góry, którą wykonuje się na zamówienia indywidualne. Wówczas idealnie wpasujemy wymiary kabiny do bryły naszego pomieszczenia.

Wanna w łazience ze skosami

W łazience na poddaszu możemy również umieścić wannę. Najczęściej planuje się ją pod skosem, ważne jest jednak, aby ścianka kolankowa mierzyła minimum 150 centymetrów. Optymalna wysokość łazienki nad wanną wynosi około 180 centymetrów. W przypadku standardowej wanny o wysokości 60 centymetrów baterię montuje się odległości nie mniejszej niż 10 centymetrów od górnej krawędzi wanny. Natomiast brzegi wanny nie powinny przekraczać 50-55 centymetrów. Jeżeli jednak zależy nam na tym rozwiązaniu i zagospodarowaniu skosu o wysokości mniejszej niż 150 centymetrów, to zalecane są wanny narożne lub wanny asymetryczne, które wykonuje się na indywidualne zamówienie. Bliżej środka pomieszczenia możemy natomiast ustawić reprezentacyjną wannę wolnostojącą. 

Zamiast klasycznej wanny lub kabiny prysznicowej, możemy zakupić również wannę z parawanem. Przede wszystkim taka wana będzie miała mniejsze wymagania przestrzenne niż prysznic, natomiast będziemy mogli z niej korzystać, jak z kabiny prysznicowej. Minimalna długość parawanu wynosi najczęściej 70 centymetrów, jednak na rynku dostępne są również parawany składane w miejscu, w którym montowane są do ściany. 

Unikać należy natomiast umieszczenia wanny bezpośrednio pod oknem, ponieważ w większości przypadków, aby otworzyć okno, będzie trzeba wejść do wanny. Miejsce pod oknem można zagospodarować, na przykład umieszczając pod nim umywalkę lub miskę WC.

Nie zapominajmy również o zasadach ergonomii. Przed wanną należy zostawić prostokąt wolnej przestrzeni (strefa funkcjonalna) o wymiarach 120 centymetrów x 100 centymetrów. Zgodnie z normami wanna powinna znajdować się:

 

  • w odległości 30 centymetrów od bidetu;
  • w odległości 20 centymetrów od WC;
  • w odległości 20 centymetrów od pralki;
  • w odległości 60 centymetrów od umywalki.


Co wybrać do łazienki na poddaszu – prysznic czy wannę?

Prysznic czy wanna do łazienki na poddaszu? Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi, dlatego też w naszym artykule przeanalizowaliśmy obie opcje. Przede wszystkim powinniśmy wykonać dokładny projekt, aby wiedzieć, jak zagospodarować dostępną przestrzeń – nie tylko pod względem metrażu, ale również z zachowaniem zasad ergonomii i zalecanych odległości pomiędzy sprzętami. Pamiętajmy o wykonaniu pomiarów najwyższych miejsc w łazience oraz ścianki kolankowej. Nawet przy najmniej ustawnych łazienkach ze skosem istnieje możliwość wykonania kabiny prysznicowej ze ściętą górną obudową lub wanny asymetrycznej na indywidualne zamówienie. 

Komentarze

Ten artykuł nie został jeszcze skomentowany.