Łazienka na poddaszu – jak ją zaprojektować i funkcjonalnie urządzić?

Łazienka na poddaszu przede wszystkim powinna być funkcjonalna i bezpieczna. Obecność skosów nie ułatwia aranżacji tego wnętrza, dlatego też szczególnie warto zadbać o właściwe rozmieszczenie sprzętów użytkowych, ale również o zastosowanie materiałów wodoodpornych. Gdzie w łazience na poddaszu ustawić wannę, brodzik, WC oraz umywalkę? Jak zaaranżować skosy? Jak dobrze oświetlić łazienkę? W artykule zawarliśmy odpowiedzi między innymi na powyższe pytania.

Łazienka na poddaszu
Prysznic i wanna w łazience ze skosami

Projekt łazienki na poddaszu a ścianka kolankowa i kształt dachu

Projektując łazienkę na poddaszu, powinniśmy zdawać sobie sprawę z tego, że jej najważniejszym elementem jest ścianka kolankowa, czyli ściana znajdują się na stropie ostatniej kondygnacji domu i biegnąca wzdłuż połaci dachowej. Każdy sprzęt, który planujemy umieścić w łazience (m.in. wanna, umywalka, sedes), musi odpowiednio wpasować się w wymiary ścianki kolankowej. 

Uwaga: Architekci wnętrz w szczególności zalecają, aby wysokość ściany w pobliżu sprzętów użytkowych wynosiła minimum 190 centymetrów.

Na aranżację łazienki na poddaszu również będzie wpływać kształt dachu. Wyróżnić można dachy: jednospadowe, dwuspadowe, czterospadowe, dwukondygnacyjne (mansardowe). Zdaniem ekspertów, łazienkę na poddaszu najłatwiej będzie zaprojektować w przypadku dachu z dwoma kondygnacjami – pod takim dachem będzie rozciągać się powierzchnia użytkowa o wysokości minimum 190 centymetrów. Projekt funkcjonalnej łazienki komplikuje się w przypadku dachu jednospadowego oraz dachu dwuspadowego. Natomiast dach czterospadowy wyróżnia się większą liczbą załamań połaci dachowych.

Projekt łazienki na poddaszu a zasady ergonomii i podział na strefy użytkowe

Projektując łazienkę, przede wszystkim powinniśmy zwrócić uwagę na to, aby to pomieszczenie było funkcjonalne i bezpieczne. Warto odnieść się do zasad ergonomii wnętrza, które określają między innymi odległości pomiędzy poszczególnymi urządzeniami, strefy funkcjonalne (pasy wolnej przestrzeni przed urządzeniami), wysokość urządzeń. Głównym celem zasad ergonomii jest stworzenie przestrzeni bezpiecznej, czyli zapobieganie wypadkom, które wynikają z korzystania z nieodpowiednio ustawionych sprzętów w łazience. Pamiętajmy jednak o tym, że projekt i aranżacja łazienki na poddaszu są zdecydowanie bardziej skomplikowane niż w przypadku pomieszczenia pozbawionego skosów.

Łazienka na poddaszu
Strefy funkcjonalne w łazience

Projektując łazienkę na poddaszu, prócz ergonomii, pod uwagę należy wziąć wspomniane wyżej czynniki: wysokość ścianki kolankowej i bryłę pomieszczenia, kształt dachu. 

Łazienkę warto podzielić również na strefy użytkowe, aby jak najlepiej zagospodarować dostępną przestrzeń. Liczba i wielkość stref użytkowych zależne są oczywiście od metrażu i budowy pomieszczenia, a także od dostępu do instalacji wodno-kanalizacyjnej. Podstawowy i najważniejszy podział obejmuje wydzielenie: strefy mokrej (wanna, prysznic, umywalka, sedes, bidet, pralka), strefy suchej (pozostała część łazienki). Warto podkreślić, że w przypadku strefy mokrej do wykończenia łazienki należy zastosować materiały wodoodporne.

Podział na strefy użytkowe w łazience uwzględnia również częstotliwość korzystania z poszczególnych sprzętów w łazience. Pomieszczenie to projektuje się zazwyczaj w taki sposób, aby w pobliżu drzwi zlokalizować element, z którego korzystamy najczęściej, czyli WC.

Prysznic w łazience ze skosami – kabina prysznicowa czy prysznic walk-in?

Wbrew powielanym mitom, w większości łazienek usytuowanych na poddaszu możliwy jest montaż prysznica. Jednak, tak jak wspomnieliśmy na początku artykułu, lokalizacja oraz dobór prysznica będzie zależny od rozmieszczenia ścianek kolankowych.

Klasyczną kabinę prysznicową z brodzikiem powinno się umieszczać w miejscu, gdzie sufit osiąga maksymalną wysokość. Minimalna długość standardowej kabiny prysznicowej wynosi 130 centymetrów, baterię prysznicową montuje się najczęściej w odległości od 110 do 130 centymetrów od podłogi, natomiast deszczownicę – w odległości 180 centymetrów od dna brodzika. Również drzwi od kabiny nie powinny kolidować z drzwiami do łazienki lub z innymi elementami jej wyposażenia.

Co ważne, swobodne korzystanie z kabiny prysznicowej będzie kłopotliwe w sytuacji, gdy sufit ma mniejszą wysokość niż 210 centymetrów. Wówczas zalecany jest wybór tak zwanego prysznica walk-in, który charakteryzuje się otwartą konstrukcją i brakiem brodzika oraz progu. Prysznic walk-in najczęściej wyposażony jest w przeszklone ściany boczne oraz montowany jest bezpośrednio w posadzce. Decydując się na to rozwiązanie, należy więc pod warstwą płytek wykonać odpowiednią izolację przeciwwodną oraz zadbać o wyprofilowany spadek. 

Uwaga: Niektórzy producenci pryszniców walk-in rekomendują montaż odpływu liniowego.

Warto również wiedzieć, że na rynku dostępne są kabiny prysznicowe z obudową ściętą od góry. Wybierając taki prysznic wykonany na zamówienie, idealnie dopasujemy go do naszego wnętrza.

Uwaga: W sytuacji, gdy spadek dachu występuje wyłącznie po jednej stronie domu, to prysznic warto ustawić w pobliżu drzwi do łazienki.

Zgodnie z normami oraz zasadami ergonomii przed brodzikiem należy pozostawić prostokąt wolnej przestrzeni, czyli tak zwaną strefę funkcjonalną, o wymiarach 100 centymetrów x 110 centymetrów. 

Brodzik powinien:

 

  • znajdować się w odległości 30 centymetrów od umywalki;
  • znajdować się w odległości 30 centymetrów od bidetu;
  • znajdować się w odległości 20 centymetrów od WC;
  • znajdować się w odległości 10 centymetrów od pralki.

Wanna w łazience ze skosami 

W projekcie łazienki na poddaszu możemy uwzględnić również funkcjonalną wannę. Przyjmuje się, że aby ustawić ją pod skosem, ścianka kolankowa powinna mierzyć minimum 150 centymetrów, natomiast optymalna wysokość łazienki nad wanną wynosi około 180 centymetrów. W przypadku wanny o standardowej wysokości 60 centymetrów baterię należy zamontować w minimalnej odległości 10 centymetrów od górnej krawędzi wanny. 

W sytuacji, gdy ścianka kolankowa jest niższa, zalecane są wanny wolnostojące, które umieszcza się bliżej środka łazienki, wanny narożne lub wanny asymetryczne wykonywane na indywidualne zamówienie. Istnieje również możliwość wyboru wanny z parawanem, z której będziemy mogli korzystać w podobny sposób, jak z kabiny prysznicowej, jednak będzie ona miała mniejsze wymagania przestrzenne niż klasyczny prysznic. Na rynku dostępne są między innymi parawany składane, natomiast minimalna długość parawanu wynosi około 70 centymetrów.

Zgodnie z normami i zasadami ergonomii przed wanną należy zostawić prostokąt wolnej przestrzeni (strefa funkcjonalna) o wymiarach 120 centymetrów x 100 centymetrów. Co więcej, wanna powinna znajdować się:

 

  • w odległości 30 centymetrów od bidetu;
  • w odległości 20 centymetrów od WC;
  • w odległości 20 centymetrów od pralki;
  • w odległości 60 centymetrów od umywalki.

Umywalka w łazience na poddaszu – gdzie ją umieścić?

Umywalka, tak jak kabina prysznicowa, powinna zostać ulokowana przy najwyższej ścianie w pomieszczeniu ze względu na wymagany swobodny dostęp. W większości modeli górna krawędź umywalki znajduje się na wysokości około 85 centymetrów. Jeżeli więc planujemy zawiesić nad umywalką lustro, to zaleca się, aby jego górna krawędź kończyła się maksymalnie na 190 centymetrach od podłogi. Jeżeli jednak zdecydujemy się na umieszczenie umywalki pod skosem, to musimy zrezygnować z lustra – lustro powinno się montować w odległości co najmniej 10 centymetrów nad baterią umywalkową.

Przed umywalką warto pozostawić strefę funkcjonalną o wymiarach 100 centymetrów x 70 centymetrów. Zgodnie z normami i zasadami ergonomii umywalka:

 

  • powinna znajdować się w odległości 20 centymetrów od WC;
  • powinna znajdować się w odległości 30 centymetrów od bidetu;
  • powinna znajdować się w odległości 20 centymetrów od brodzika;
  • powinna znajdować się w odległości 20 centymetrów od wanny;
  • powinna znajdować się w odległości 20 centymetrów od pralki;
  • powinna znajdować się w odległości 30 centymetrów od drugiej umywalki.

WC i bidet w łazience na poddaszu

Montując WC, powinniśmy również wziąć pod uwagę wysokość ścianki kolankowej – najlepiej takiej, która ma co najmniej 130 centymetrów wysokości. Dotyczy to zwłaszcza stelaży podtynkowych, które najczęściej montuje się łazience na poddaszu ze względu na to, że za pomocą estetycznej zabudowy można je oddalić od niskiej ścianki kolankowej – pogłębia się zabudowę stelaża do pożądanego wymiaru. Zwróćmy jednak uwagę na fakt, że korzystając z muszli klozetowej, będziemy się prostować podczas wstawania – dlatego też sufit powinien mieć od 180 do 200 centymetrów.

Przyjmuje się, że wisząca miska WC oraz bidet powinny kończyć się na wysokości około 40 centymetrów od podłogi, natomiast odległość przedniej krawędzi miski WC od ściany powinna wynosić około 90 centymetrów.

Przed WC należy zostawić prostokąt wolnej przestrzeni o wymiarach 80 centymetrów x 60 centymetrów, natomiast strefa funkcjonalna przed bidetem wynosi 100 centymetrów x 70 centymetrów.

WC powinno znajdować się:

 

  • w odległości 20 centymetrów od wanny i brodzika;
  • w odległości 20 centymetrów od umywalki;
  • w odległości 20 centymetrów od pralki;
  • w odległości 30 centymetrów od bidetu.

Natomiast bidet:

 

  • powinien znajdować się w odległości 60 centymetrów od umywalki;
  • powinien znajdować się w odległości 30 centymetrów od wanny;
  • powinien znajdować się w odległości 30 centymetrów od brodzika.

Okno w łazience na poddaszu

Urządzając zwłaszcza małą łazienkę na poddaszu, powinniśmy zwrócić uwagę na to, aby miała ona dostęp do naturalnego światła. Jeśli będzie się ona mieścić przy zewnętrznej przegrodzie (czyli przy połaci dachu lub przy ścianie), to warto doprowadzić do niej światło dzienne i stworzyć okno. Najlepiej, gdy dolna krawędź okna znajduje się na wysokości 90 centymetrów – zalecane są zwłaszcza okna obrotowe otwierane od góry. Jeżeli okno będzie zamontowane na wysokości około 120 centymetrów, to lepiej zdecydować się na okna z dolnym systemem otwierania. W sytuacji, gdy łazienka będzie znajdować się w środku planu, to alternatywnym dla okna rozwiązaniem będzie świetlik tunelowy.

Uwaga: Wybierając okna do łazienki na poddaszu, powinniśmy również zwrócić uwagę na to, z jakiego materiału zostały wykonane ramy. Okna muszą być odporne na działanie wilgoci, dlatego też doskonale sprawdzają się tutaj okna drewniane, które pokryte są warstwą poliuretanu (poliuretan malowany jest na biało) lub wielokomorowe profile PCW.

Bezpośrednio pod oknem nie powinno się planować wanny lub kabiny prysznicowej ze względu na utrudnienia w jego swobodnym otwieraniu. Pod oknem można natomiast umieścić sedes, bidet lub umywalkę bez lustra.

Jak zaaranżować skosy w łazience na poddaszu?

Mała łaziena ze skosem
Wybór jasnej kolorystyki do małej łazienki na poddaszu

Charakterystyczne dla poddasza skosy możemy zaaranżować w dowolny sposób. Najważniejsze jest jednak, aby zastosować materiały, które będą odporne na działanie wilgoci. Kolorystykę pomieszczenia należy dobrać w zależności od jego metrażu oraz stopnia nasłonecznienia. Przyjmuje się, że do małych i ciemnych łazienek na poddaszu zalecane są jasne barwy (odcienie bieli, szarości, brązy, beże), natomiast w przypadku większych i dość nasłonecznionych łazienek można postawić na ciemniejszą kolorystykę.

Jeżeli chcemy optycznie powiększyć łazienkę na poddaszu, to skosy warto pomalować na ten sam kolor, co resztę pomieszczenia. Wybierajmy również płytki połyskujące, odbijające światło, a także zamontujmy lustra – nie tylko nad umywalką.

Linię skośnych ścian można podkreślić:

 

  • kładąc na sąsiadującej ścianie płytki o wyróżniającej się fakturze (imitujące beton, imitujące marmur, drewnopodobne);
  • kładąc na sąsiadującej ścianie płytki o małych wymiarach, tworząc oryginalną mozaikę;
  • malując ściany przylegające do skosu na kolor kontrastujący z pozostałą aranżacją ścian.

Natomiast w sytuacji, gdy linie skośne dominują nad resztą aranżacji, to warto zastosować elementy, którą skupią na sobie wzrok. Mogą to być na przykład designerskie lampy czy dekoracyjne lustra.

Oświetlenie w łazience na poddaszu

Projekt łazienki na poddaszu powinien uwzględniać również rozmieszczenie źródeł światła. Najczęściej skupiamy się na oświetleniu górnym, czyli sufitowym. Powinno być ono zlokalizowane w centralnym punkcie łazienki oraz zapewniać rozproszone światło. W sytuacji, gdy w łazience na poddaszu nie będzie okna, to możemy zastosować dwa punkty górnego oświetlenia lub więcej – jeżeli pomieszczenie jest duże i ciemne.

Oświetlenie powinno znajdować się również w strefie umywalkowej – najczęściej lokalizowane jest przy lustrze i najlepiej, aby zostało umieszczone na wysokości wzroku użytkowników. Źródła światła warto rozstawić symetrycznie, na przykład po dwóch stronach lustra, aby twarz była odpowiednio rozświetlona i nie padały na nią nieestetyczne cienie.

Uwaga: Do oświetlenia lustra nie nadają się lampy halogenowe.

Kolejne źródła światła umieszcza się w strefie kąpielowej, czyli w okolicach wanny oraz kabiny prysznicowej. Dodatkowo można zastosować oświetlenie dopełniające – zwłaszcza światła LED, które montuje się na meblach łazienkowych oraz we wnękach.

Wybierając światło do łazienki, przede wszystkim powinniśmy zwrócić uwagę na to, aby były to specjalnie oznakowane oprawy przeznaczone do pomieszczeń mokrych. Niezastosowanie się do podstawowych zasad bezpieczeństwa może doprowadzić do uszkodzenia oprawy świetlnej w wyniku zbierania się wilgoci, ale również skutkować porażeniem prądem.

Oprawy montowane w bezpośredniej okolicy wanny lub kabiny prysznicowej (a także we wnętrzu wanny lub we wnękach) powinny mieć stopień ochrony IPX7. Natomiast oprawy zlokalizowane w odległości 60 centymetrów od wanny lub kabiny prysznicowej powinny mieć stopień ochrony IPX4. 

Co więcej, oświetlenie łazienkowe warto umieścić na dwóch niezależnych obwodach. Wówczas będziemy mogli sterować oświetleniem ogólnym oraz osobno uruchamiać oświetlenie dodatkowe.

Jakie meble do łazienki ze skosami?

Do łazienki ze skosami szczególnie zalecane są niskie modele mebli – ze względu na to, że nie zaburzą wówczas proporcji pomieszczenia oraz nie sprawią, że będzie ono wizualnie zagracone. Najlepiej, aby wysokość mebli nie przekraczała 150 centymetrów wysokości. 

Aby jak najlepiej zagospodarować dostępną przestrzeń, w tym niskie skosy, warto zlecić wykonanie mebli pod wymiar. Możliwe jest również wykucie wnęki w ściance kolankowej, którą można wyposażyć w dodatkowe półki do przechowywania.

Jeżeli łazienka na poddaszu jest dość ciemna, to meble powinny nadać jej przytulnego charakteru i nieco ją rozjaśnić – wówczas postawmy na meble o jasnej kolorystyce. Co więcej, wybór lakierowanym frontów sprawi, że meble będą dobrze odbijać światło, czym optycznie powiększą łazienkę. Unikajmy natomiast mebli w ciemnych kolorach oraz wzorzystych frontów – mogą przytłoczyć wnętrze i je pomniejszyć.

Komentarze

Ten artykuł nie został jeszcze skomentowany.