Jaka powietrzna pompa ciepła do domu 100 m2?

Dobór pompy ciepła do danej nieruchomości uzależniony jest m.in. od ogrzewanej powierzchni. W dużej mierze sam metraż decyduje o mocy pompy, a co za tym idzie - jej ceny. W niniejszym artykule podpowiadamy, jaką pompę ciepła kupić do domu o popularnej powierzchni 100 m2.

Pompa ciepła na śniegu
Jaka powietrzna pompa ciepła do domu 100 m2?

Rodzaj pompy ciepła do domu 100 m2

Tytuł artykułu wskazuje, że porada dotyczy powietrznej pompy ciepła. Nie skupiamy się na innych rodzajach, ponieważ pompy powietrzne są aktualnie najczęstszym wyborem wśród inwestorów budujących nowe domy lub termomodernizujących stare budynki. Popularność powietrznych pomp ciepła wynika przede wszystkim z łatwości montażu, możliwości praktycznie dowolnej lokalizacji jednostki, a także najniższego kosztu inwestycji (względem innych rodzajów pomp ciepła). Obecnie dostępne urządzenia charakteryzują się długą żywotnością i efektywnością - nawet przy ujemnych temperaturach, zwłaszcza jeśli jest to pompa projektowana na warunki północno-europejskie. Oczywiście inne rodzaje pomp ciepła także posiadają te zalety, szczególnie pompy gruntowe, natomiast koszt inwestycji jest o wiele większy - stąd ich popularność nie jest nadal zbyt wysoka. Dla porównania, w przypadku pompy powietrznej względem gruntowej odpadają wydatki związane m.in. z montażem dolnego źródła (czyli zakup kolektora poziomego - ok. 15 tys. zł - oraz kolektora pionowego - ok. 25-30 tys. zł; do tego koszty samej realizacji dolnego źródła). Decydując się na powietrzną pompę ciepła, płacimy natomiast wyłącznie za samo urządzenie i montaż.

Powietrzna pompa ciepła - split czy monoblok?

W kwestii doboru pompy ciepła do budynku 100 m2, musimy zdecydować również o tym, czy będzie to urządzenie typu split, czy może monoblok? Różnice między nimi polegają na odmiennej konstrukcji, co z kolei przekłada się m.in. na komfort użytkowania, parametry pracy, montaż czy ostateczną cenę urządzenia. Pompy typu monoblok (jeden element ze wszystkimi podzespołami) są droższe, bardzo szczelne, łatwe w montażu i ciche. Pompy typu split (układ grzewczy jest rozdzielony na dwa elementy) są natomiast tańsze pod kątem inwestycji początkowej, ale droższe na etapie eksploatacji.

W Polsce inwestorzy najczęściej decydują się na pompy powietrzne typu split.

Jak dobrać pompę ciepła do domu 100 m2?

Przechodząc do doboru pompy ciepła do domu 100 m2, należy wziąć pod uwagę nie tylko metraż, ale i specyfikę budynku i potrzeby mieszkańców. Pompa będzie zapewniała komfort termiczny, jednocześnie stanowiąc energooszczędne rozwiązanie jedynie wtedy, gdy zostanie odpowiednio dobrana do docelowych warunków. Należy zatem wziąć pod uwagę m.in. informacje określające zapotrzebowanie budynku na ciepło, takie jak:

 • uśrednione temperatury w naszej lokalizacji (z całego roku),
 • powierzchnia ogrzewana budynku,
 • rodzaj i jakość izolacji termicznej domu,
 • w przypadku istniejącego źródła ciepła - informacje o zużyciu i rodzaju paliwa,
 • liczba mieszkańców,
 • rodzaj systemu rozprowadzania ciepła (ogrzewanie podłogowe/grzejniki?).

Na podstawie tych danych można obliczyć zapotrzebowanie budynku na moc grzewczą, a tym samym zdecydować o docelowej mocy pompy ciepła. Dla przykładu, budynki nowe, energooszczędne, posiadają zapotrzebowanie na ciepło na poziomie 50-70 W/m2, natomiast starsze i nieocieplone zwykle potrzebują aż 150-200 W na 1 m2. Różnice są, jak widać, ogromne i kluczowe dla docelowej mocy urządzenia.

Uwaga 1! W wyliczeniach istotne jest również oszacowanie zapotrzebowania mocy na przygotowywanie ciepłej wody użytkowej. Przyjmuje się, że na osobę potrzeba średnio 250 W mocy do przygotowania c.w.u. Dla rodziny 4-osobowej potrzebna moc będzie zatem wynosić ok. 1 kW.

Uwaga 2! W kwestii izolacji - zasada jest prosta. Im lepszy rodzaj materiału i wykonania ocieplenia, tym niższa będzie docelowa moc grzewcza zapewniająca w budynku ciepło. Aby ją wyliczyć, musimy znać m.in. współczynnik przenikania ciepła - jego wysokość znajdziemy w gotowym projekcie domu lub w projekcie po adaptacji u lokalnego architekta. W przypadku starego budownictwa, które chcemy termomodernizować, zapotrzebowanie na ciepło możemy wyliczyć z informacji na temat ilości zużywanego opału (bierzemy pod uwagę m.in. wartość opałową paliwa, sprawność urządzenia). 

Jaka pompa ciepła do domu 100 m2?

Powierzchnia 100 m2 nie należy do największych - w związku tym wystarczająca będzie pompa ciepła o niewielkiej mocy grzewczej, zwłaszcza jeśli w budynku istnieje system niskotemperaturowy rozprowadzania ciepła, jak np. wodne ogrzewanie podłogowe o temperaturze nominalnej 35°C. Zakładamy przy tym, że budynek jest nowy i energooszczędny - z zapotrzebowaniem cieplnym na poziomie 50 W/m2 (zgodnie z Warunkami Technicznymi 2021). Do obliczeń potrzebujemy także liczby mieszkańców - załóżmy, że w domu mieszkają 4 osoby.

Dane do kalkulacji są zatem następujące:

 • łączna ogrzewana powierzchnia 100 m2,
 • zapotrzebowanie budynku na ciepło 50 W/m2,
 • zapotrzebowanie na ciepłą wodę użytkową 1 kW (250 W na osobę).
  Mając na uwadze powyższe dane, obliczamy potrzebną moc pompy ciepła wg wzoru:

100 m2 x 50 W/m2 = 5 kW

Wynik powiększamy dodatkowo o 1 kW potrzebny na przygotowywanie ciepłej wody użytkowej. Ostatecznie moc pompy ciepła do domu 100 m2 spełniającego Warunki Techniczne 2021 będzie wynosiła 6 kW. Oczywiście wyliczenia są orientacyjne i na wybór pompy ciepła ma wpływ wiele czynników. Najlepiej zasięgnąć porady u wykwalifikowanego instalatora, który będzie zajmował się montażem tego systemu w naszym domu. Nasza kalkulacja pozwoli natomiast Państwu zorientować się w ofercie dostępnych pomp ciepła i ich cen, aby przed konsultacją z instalatorem dowiedzieć się nieco więcej o możliwościach, jakie oferuje rynek.

Współczynnik COP i SCOP dla pompy ciepła w domu 100 m2

Dobierając pompę ciepła, warto zwrócić uwagę dodatkowo na współczynnik efektywności, czyli COP. Im jest on wyższy, tym mniej zapłacimy za eksploatację pompy - zużyjemy mniej prądu do ogrzewania za jej pomocą domu i podgrzewania wody. Przy czym istotny jest także współczynnik SCOP, który informuje nas, ile konkretnie prądu zużyje pompa w trakcie danego okresu - czyli np. podczas sezonu grzewczego. 

Zobacz: Integracja pompy ciepła i fotowoltaiki – zalety, wady, porady

Powietrzna pompa ciepła na 100 m2 - jakiego producenta?

Wspomnieliśmy wyżej, że warto sięgać po powietrzne pompy ciepła projektowane do warunków północno-europejskich. Wynika to m.in. z efektywności urządzenia przy temperaturach ujemnych. W lokalizacjach, takich jak Polska, Niemcy czy kraje Skandynawskie, dni z niskimi temperaturami jest zdecydowanie więcej niż np. w basenie Morza Śródziemnego. Pompy projektowane na naszą szerokość geograficzną powinny zatem znacznie lepiej radzić sobie w tym trudnym klimacie, niż tańsze urządzenia kierowane na rynki, gdzie dni chłodnych jest naprawdę niewiele. Jakiego dokładnie producenta wybrać? Wybór jest wbrew pozorom spory. Urządzenia świetnie dostosowane do naszych warunków produkują m.in. takie firmy, jak:

 • Vaillant,
 • NIBE,
 • Buderus,
 • Viessmann,
 • Daikin.

Ile kosztuje pompa ciepła do domu 100 m2?

Koszt pompy zależy nie tylko od jej mocy, ale i renomy producenta czy oferowanych funkcji. Rozbieżność cenowa jest zatem spora i waha się od ok. 20 do nawet 45 tys. zł netto. Dodatkowo do kosztu samej pompy należy doliczyć montaż pompy i kotłowni dla niej, niezbędne akcesoria (jak np. zbiornik wody użytkowej, elementy hydrauliczne i elektryczne, materiały montażowe). Łączny koszt, przy uwzględnieniu dodatkowych składowych, wyniesie zatem ok. 30-55 tys. zł netto.

Uwaga! Podane wyceny nie stanowią oferty handlowej, a mają jedynie charakter informacyjny.

Przeczytaj także: Dofinansowanie do pompy ciepła 2023 - jak uzyskać, ile wynosi, komu się należy?

Komentarze

Ten artykuł nie został jeszcze skomentowany.