Kuchnia z wyspą czy z półwyspem? Podpowiadamy

Wyspa czy półwysep – co wybrać do kuchni? Jakie funkcje może pełnić półwysep kuchenny? Czym różni się półwysep od klasycznej wyspy? Odpowiedzi na te pytania znajdziecie w naszym artykule.

Kuchnia z półwyspem dwupoziomowym
Wyspa kuchenna a półwysep kuchenny – czym się różnią?

Wyspa kuchenna a półwysep kuchenny – czym się różnią?

Zanim przejdziemy do poszczególnych funkcji wyspy oraz półwyspu kuchennego, warto, abyśmy pokrótce wyjaśnili, czym te dwa elementy kuchennej aranżacji różnią się od siebie.

Wyspa kuchenna to osobny element zabudowy kuchennej – najprościej mówiąc, są to szafki zabudowane blatem, które najczęściej lokowane są równolegle do dolnej zabudowy meblowej. Co ważne, wyspę kuchenną można obejść z każdej strony, a w zależności od jej funkcji, będzie to ułatwiać przygotowywanie posiłków. 

Półwysep kuchenny natomiast jest zabudowany z jednej strony. Zazwyczaj stanowi przedłużenie dolnego indeksu szafek. Jego gabaryty zależne są od: metrażu kuchni, kształtu pomieszczenia, zastosowanego układu kuchennego. Jednak najczęściej jest on mniejszy od klasycznej wyspy kuchennej.

Uwaga: Popularność zyskują półwyspy dwupoziomowe. Jak sama nazwa wskazuje, składają się z dwóch części. Pierwsza z nich może funkcjonować jako blat roboczy, natomiast druga często przeznaczona jest do spożywania posiłków.

Oba elementy aranżacji kuchni są dość uniwersalne – sprawdzą się zarówno w kuchni zamkniętej, jak i w kuchni otwartej (np. na salon, jadalnię, przedpokój). Przyjmując, że wyspa kuchenna cechuje się większymi gabarytami w porównaniu z półwyspem kuchennym, to częściej dedykowana jest do średnich oraz dużych pomieszczeń. Półwysep kuchenny da nam natomiast większe pole do popisu w przypadku mniejszych kuchni.

Zapoznaj się: Jakie są zalety i wady wyspy kuchennej? Sprawdzamy

Półwysep kuchenny – jakie są jego funkcje?

Półwysep kuchenny w kuchni
Półwysep kuchenny może pełnić funkcje blatu roboczego i nowoczesnego stołu

Półwysep kuchenny może być dobrą alternatywą w mniejszych kuchniach, w których nie zmieści się wolnostojąca wyspa kuchenna. Nic nie stoi również na przeszkodzie, aby zaplanować go w większych pomieszczeniach, w których może na przykład wydzielać poszczególne strefy. Półwysep aranżowany jest zwłaszcza w: kuchniach w kształcie litery „L”, układzie w kształcie litery „U”,  kuchniach w kształcie litery „G”

Półwysep kuchenny może pełnić różne funkcje w kuchni – takie same jak wyspa kuchenna. Najważniejsze jest jednak, aby odpowiednio go zaplanować i nie zapominać o prześwicie pomiędzy resztą zabudowy kuchennej wynoszącym około 120 centymetrów – przyjmuje się, że ta odległość pozwoli na wygodne mijanie się dwóch osób korzystających z kuchni w tym samym czasie.

Najczęściej jednak półwysep kuchenny odgrywa rolę dodatkowego blatu roboczego (tak zwana strefa przygotowywania posiłków) oraz miejsca do przechowywania (strefa zapasów, strefa przechowywania). W przypadku półwyspu bez szafek wystarczy 60 centymetrów długości blatu. Jeżeli natomiast pod blatem roboczym ma pojawić się dodatkowa zabudowa meblowa, to należy powiększyć go o 20-30 centymetrów.

Na półwyspie kuchennym, tak jak w przypadku wyspy kuchennej, można umieścić również zlew (strefa mokra), płytę grzewczą i piekarnik (strefa gotowania). Wówczas półwysep należy zaplanować już na etapie budowy ze względu na konieczność zapewnienia przyłącza wodnego i elektrycznego. Jeżeli planujemy półwysep ze zlewem lub z płytą grzewczą w wykończonej już kuchni, to musimy liczyć się z tym, że może występować konieczność kucia posadzki w celu doprowadzenia instalacji. Co więcej, nad kuchenką powinien zostać zainstalowany wyciąg wyspowy, który będzie pochłaniać zapachy powstające w czasie przygotowywania posiłków.

Półwysep również może zastąpić stół, jeżeli ustawimy przy nim krzesła typu hoker. W kuchniach otwartych wydziela strefę kuchenną od strefy wypoczynkowej, czyli od reszty salonu.

Warto wspomnieć również o tym, że półwysep kuchenny ułatwia stworzenie układu kuchennego zgodnego z trójkątem roboczym. Według złotej zasady trzy elementy (lodówka, zlewozmywak, kuchenka) tworzą wierzchołki trójkąta, tak, aby zagwarantować użytkownikom maksymalny komfort podczas przygotowywania posiłków.

Oświetlenie półwyspu

Bez względu na to, jaką funkcję będzie pełnić półwysep w kuchni, to warto zadbać o jego odpowiednie oświetlenie na przykład za pomocą eleganckich lamp wiszących, które swoim stylem oraz kolorystyką będą dopasowane do całości aranżacji wnętrza. W przypadku półwyspu z płytą grzewczą w roli kuchennego oświetlenia wykorzystany jest okap. Dysponując półwyspem dwupoziomowym, pod górnym blatem możemy umieścić listwę LED, która dodatkowo doświetli przestrzeń roboczą.

Kuchnia z wyspą czy z półwyspem? 

W sytuacji, gdy dysponujemy dużym metrażem kuchni, to możemy pozwolić sobie na zaprojektowanie wolnostojącej wyspy kuchennej lub półwyspu. Które rozwiązanie będzie lepsze? Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi, ponieważ oba elementy wyposażenia kuchennego spełniają te same funkcje.

Półwysep kuchenny zajmie mniej miejsca w przestrzeni kuchni, nie będziemy jednak mogli obejść go dookoła tak jak w przypadku wyspy kuchennej. Wyspa z kolei uchodzi za bardziej efektowną i reprezentacyjną i może zapewnić nam większą przestrzeń roboczą oraz miejsce do przechowywania.

Komentarze

Ten artykuł nie został jeszcze skomentowany.