Jaki dach będzie odporny na warunki pogodowe?

Dach jest szczytową przegrodą budynku, przenoszącą obciążenia oraz chroniącą wnętrze przed wpływem czynników atmosferycznych. Warstwa, która jest najbardziej wyeksponowana na wpływ trudnych warunków eksploatacyjnych, to pokrycie.

Czarny dach w domu jednorodzinnym
Jakie czynniki oddziałują na dach?

Wykończenie połaci dachowych musi być odporne na deszcz i wiatr oraz nie zmieniać swojej formy na skutek oddziaływania promieniowania słonecznego. Co bardzo istotne, dach ma pozostać w pierwotnym stanie nawet w przypadku nawałnic, polegających na wystąpieniu intensywnych opadów deszczu i gradu oraz huraganowego wiatru.

Jakie czynniki oddziałują na dach?

Dach jest w pełni wystawiony na działanie warunków pogodowych. Szczytowa przegroda ma do czynienia z wodą opadową, ze śniegiem oraz z cyklicznym zamrażaniem i rozmrażaniem. Nachylone pod kątem połacie są powierzchniami, na które bardzo silnie oddziałuje wiatr. W zależności od kształtu dachu oraz lokalizacji budynku w terenie podmuchy mogą powodować dociskanie lub odrywanie płaszczyzn.

Warstwa dachowa, która jest w największym stopniu wyeksponowana na wpływ trudnych warunków eksploatacyjnych, to pokrycie. Wykończenie połaci ulega okresowemu zamakaniu, a także jest w pełni wystawione na działanie promieniowania słonecznego. To właśnie pokrycie jest także bezpośrednio poddawane parciu i ssaniu wiatru.

Warto pamiętać, że w naszej strefie klimatycznej dochodzi do coraz częstszych anomalii pogodowych. Zdarzenia tego typu z reguły mają formę gwałtownych nawałnic, którym towarzyszą intensywne opady deszczu, połączonego z dużym gradem oraz z huraganowym wiatrem. Występowanie takich sytuacji sprawia, że wybór pokrycia na dach staje się odpowiedzialną decyzją, mogącą powodować różne, nie zawsze pożądane, konsekwencje.

Wykończenia dachowe dzieli się przede wszystkim ze względu na ciężar. Dostępne są pokrycia lekkie oraz wywierające większe obciążenia na elementy konstrukcyjne. Do niedawna panowało przekonanie, że dobrym wyborem w odniesieniu do pokrycia jest pierwszy rodzaj materiałów, który nie powoduje nadmiernego obciążenia niżej położonego nośnego układu budynku. Aktualnie, w dobie występowania anomalii pogodowych, tendencja się zmienia.

Najbardziej odporne na zerwanie przez huraganowy wiatr oraz na uszkodzenia wskutek silnych uderzeń gradu są gęste i sztywne pokrycia. Najlepszym rozwiązaniem pod kątem niepodatności na niekorzystne warunki eksploatacyjne oraz niezmienności parametrów w czasie jest dach z dachówki ceramicznej – materiału charakteryzującego się znaczną wytrzymałością oraz trwałością.

Charakterystyka dachówek ceramicznych

Dachówki ceramiczne są wytwarzane w procesie wypalania mieszanki, której głównym składnikiem jest naturalna glina. Skład masy oraz bardzo wysoka temperatura produkcyjna zapewniają gotowym elementom zwartą budowę oraz bardzo dużą sztywność i wytrzymałość. Dachówki nie są podatne na nasiąkanie wodą, cykle zamrażania i rozmrażania. Zastosowane techniki produkcyjne zapewniają elementom trwałość i niezmienność w czasie.

Pojedyncza dachówka ceramiczna jest ciężka. I to właśnie jest jedną z jej głównych zalet. Sztywne wykończenie stworzone z ceramiki nie odpryskuje i nie łamie się na skutek uderzeń gradu. Ta sama cecha czyni dachówki odpornymi na poderwanie przez wiatr.

Komentarze

Ten artykuł nie został jeszcze skomentowany.