Instalacje i rodzaje paneli fotowoltaicznych – co warto wiedzieć? Poradnik dla inwestorów

Planujesz montaż fotowoltaiki dla swojego domu jednorodzinnego? A może zajmujesz się inwestycją w osiedle domków i chcesz zainwestować w odnawialne źródła energii? Zanim podejmiesz jakiekolwiek kroki w tym kierunku, poznaj rodzaje paneli fotowoltaicznych oraz koszty montażu. Tylko w ten sposób ocenisz opłacalność zamontowania instalacji oraz oszacujesz wydatki z tym związane. Fotowoltaika to nowoczesne systemy, które mogą

Fotowoltaika to nowoczesne systemy, które mogą sprawnie funkcjonować przez wiele lat – nawet bez konieczności remontu. Zanim zdecydujesz się na konkretny system, poznaj rodzaje paneli fotowoltaicznych. Na rynku dostępne są modele o różnej mocy znamionowej, powierzchni, a także sposobach montażu. Wybór odpowiednich modułów to podstawa, aby zbudować funkcjonalny i efektywny system PV dla domu jednorodzinnego.

Rodzaje paneli fotowoltaicznych – jakie są najpopularniejsze?

farma paneli fotowoltaicznych
Instalacje i rodzaje paneli fotowoltaicznych – co warto wiedzieć?

Na rynku wyróżniamy trzy rodzaje paneli fotowoltaicznych, które są montowane
w nowoczesnych systemach odnawialnych źródeł energii dla domów i przedsiębiorstw.

  1. Panele monokrystaliczne – to odmiana modułów skonstruowanych z monolitycznego kryształu krzemu. Bloki wyróżniają się warstwami o grubości ok. 0,3 mm. Ich cechą charakterystyczną jest ciemny kolor. To najpowszechniejszy typ modułów PV, które wyróżniają się wysokim poziomem wydajności. Według najnowszych danych rynkowych, moduły monokrystaliczne to nawet 98% polskiego rynku odnawialnych źródeł energii.

  2. Panele polikrystaliczne – tworzone z krzemu, który został przygotowany w formie niewielkich kryształków. W tym przypadku odlewane bloki są nieco cieńsze
    i wyróżniają się niebieskawym kolorem powierzchni. Polikrystaliczne moduły
    PV są mniej wydajne w porównaniu do monokrystalicznych, choć lepiej działają na świetle rozproszonym. W Polskim pochmurnym klimacie sprawdzają się całkiem dobrze.

  3. Panele cienkowarstwowe – to najcieńsza odmiana paneli fotowoltaicznych, które
    są tworzone z niewielkich warstw półprzewodników. Sprawność tych modułów wynosi ok. 26%, zależy od rodzaju zastosowanego półprzewodnika.

Po zapoznaniu się z rodzajami paneli fotowoltaicznych będziesz w stanie wybrać najlepsze rozwiązanie, które zapewni niezależność energetyczną Twojej nieruchomości.

Na co zwrócić uwagę, wybierając system fotowoltaiki dla domu?

Przed dokonaniem wyboru systemu fotowoltaiki dla domu, weź pod uwagę moc i sprawność paneli PV. To dwa parametry, które są niezbędne do uwzględnienia, aby instalacja działała sprawnie i gwarantowała odpowiednie zasoby wytwarzanej energii. Przed podjęciem decyzji o zakupie modułów PV, weź też pod uwagę:

  • cenę pojedynczych paneli,

  • renomę producenta,

  • odporność na czynniki atmosferyczne,

  • czas obowiązywania gwarancji.

Jeśli nie masz doświadczenia w tematyce instalacji fotowoltaicznych, skontaktuj się z firmą Revolt Energy. Otrzymasz pełne wsparcie merytoryczne i praktyczne w kwestii montażu nowoczesnego systemu instalacji fotowoltaicznej. Na etapie planowania fotowoltaiki dla domu przyda się nie tylko profesjonalny osprzęt, ale także projekt instalacji.

Komentarze

Ten artykuł nie został jeszcze skomentowany.