Czy trzeba czyścić dachówkę? Jak dbać o blachodachówkę?

Mycie dachu polega na usunięciu zabrudzeń, mchów i porostów przy użyciu wysokociśnieniowej myjki. Czasem potrzebne są także środki chemiczne. Ale czy w ogóle trzeba czyścić dachówkę? Przeczytajcie nasz poradnik jak zadbać o dach, szczególnie o blachodachówkę.

null

Blachodachówka jest materiałem często używanym jako pokrycie, ale jednocześnie podatnym na zmienne warunki atmosferyczne. Wymaga więc odpowiedniej pielęgnacji, by była trwała przez wiele lat.

Po co czyścić dach?

Dach, niezależnie od tego, czy leży na nim dachówka czy np. blacha, jest najwyżej położonym elementem konstrukcyjnym budynku. Z tego względu jest najbardziej narażony na czynniki atmosferyczne – promienie UV, deszcz, śnieg, a także biologiczne, jak mech, pleśń czy grzyby. Mycie dachu pomaga pozbyć się licznych zabrudzeń, co rzutuje na jego wygląd. Budynki szczególnie w sąsiedztwie drzew są bardziej podatne na zanieczyszczenia dachu mchem i porostami. Przez to szybciej tracą walory estetyczne, a także użytkowe.

Zabrudzenia na dachu

Na dachu mogą pojawiać się liczne zabrudzenia lub wykwity. Ich intensywność zależy od regionu, w którym stoi budynek, co oznacza różne warunki pogodowe, ale także od najbliższego sąsiedztwa. Dom w otoczeniu natury częściej narażony jest np. na zanieczyszczenie mchem na dachu, niż budynek w centrum miasta otoczony innymi domami. Niemniej jednak są takie zabrudzenia, które powinno się z dachu usuwać. Należą do nich:

  • zabrudzenia emisyjne, jak np. sadza i spaliny, które w kontakcie z promieniami UV przyczyniają się do niszczenia powłoki ochronnej i farby (szczególnie niebezpieczne dla dachów blaszanych – schodząca z dachu farba naraża go na korozję)
  • mchy i porosty – niebezpieczne, ponieważ gromadzą wilgoć, przez co pokrycie dachowe ma stały kontakt z wodą (dachówki ceramiczne lub cementowe mogą w wyniku tego pękać w czasie mrozu, a blachodachówka może korodować)
  • soki i pyłki drzew i innych roślin – intensywne w czasie pylenia roślin, uciążliwe przez ich lepkość, która sprawia, że osad jak np. kurz czy spaliny łatwo przykleja się do powierzchni dachu
  • ptasie odchody – jeśli nie zamontujemy na dachu odpowiednich kolców lub innych zabezpieczeń, które uniemożliwiają ptakom siadanie na dachu, możemy być pewni, że wśród zanieczyszczeń na naszym dachu znajdziemy także ptasie odchody.

Warto zauważyć, że samodzielne usuwanie mchu z dachu jest stosunkowo łatwe i skuteczne, ale należy zadbać o usunięcie także zarodników porostów. Do tego celu służą specjalne środki biobójcze.

Czyścić samemu czy zlecić to firmie?

Zdarza się, że lepiej zlecić czyszczenie dachu wykwalifikowanej firmie. Posiada ona nie tylko odpowiednie środki, ale także używa specjalnych szczotek, które są bezpieczne np. dla powierzchni blaszanego dachu. Oprócz tego, jest to praca na wysokości, więc dla jednych może być jednocześnie niekomfortowa, a z pewnością dla wszystkich bez odpowiednich uprawnień – niebezpieczna. Oczywiście samodzielnie możesz czyścić dach, jeśli chcesz np. jedynie spłukać z niego zabrudzenia po ulewie czy wietrze, który przyniósł błoto, kurz lub pył. Można to zrobić zwykłą myjką ciśnieniową.

Metoda alpinistyczna bywa niebezpieczna, dlatego nie zawsze jest najlepszym rozwiązaniem
Metoda alpinistyczna bywa niebezpieczna, dlatego nie zawsze jest najlepszym rozwiązaniem

Czyszczenie dachówki

Jednym z najczęściej stosowanych materiałów na dachu jest dachówka ceramiczna. Proces czyszczenia zależy od rodzaju dachówki:

  • dachówka ceramiczna naturalna – to najtańsza dachówka o porowatej strukturze, w którą zabrudzenia wnikają z łatwością, szczególnie w łączenia i szczeliny; zwykle skażenie mikrobiologiczne na tej dachówce powstaje przez naniesienie kurzu i piasku, na których rozwijają się mikroorganizmy; pierwsze oczyszczanie jej z mchu konieczne jest po około 7 latach
  • dachówka ceramiczna angobowana – to ciemne, szare lub czarne dachówki, pokryte warstwą farby; to właśnie farba sprawia, że dachówka ta wymaga regularnego mycia (co około 10 lat) – skażenie mikrobiologiczne rozkłada zewnętrzną warstwę angobowaną, która może odsłaniać naturalny kolor dachówki
  • dachówka ceramiczna glazura (szkliwiona) – zanieczyszczenia, jak glony czy brud przywierają do niej najsłabiej, więc mycie należy do stosunkowo łatwych czynności; szkliwo jako zewnętrzna warstwa jest jednak śliskie, dlatego samodzielne czyszczenie może być utrudnione; zwykle należy ją czyścić pierwszy raz po około 15 latach
  • dachówka cementowa (betonowa) – wymaga regularnego czyszczenia co około 5 lat; głównie osadza się na niej mech i porosty, które mocno wiążą się z podłożem, zwykle na łączeniach i zakamarkach; wskazane jest czyszczenie profesjonalnym sprzętem ciśnieniowym.

Szacuje się, że dachówka ceramiczna powinna być myta co około 5-8 lat, ale wiele zależy od indywidualnego przypadku każdego budynku.

Blachodachówka – jak ją myć?

Mycie dachu pokrytego blachą to bardzo ważna czynność zapewniająca trwałość temu wrażliwemu materiałowi. Można stosować metodę alpinistyczną, ale w przypadku dachów z miękką blachą lub wysokimi kątami nachylenia, lepsze będzie użycie podnośników koszowych.

Sygnałem, że blachodachówkę trzeba wyczyścić, jest mech pojawiający się na jej powierzchni. Podobnie jak kurz, czy piasek, daje się on stosunkowo łatwo usunąć. Blachę czyści się także, jeśli zalegają na niej zanieczyszczenia z komina, sadza, inne zabrudzenia opałowe, a także rdza.

Głównie mycie polega na użyciu dużego ciśnienia wody, które sprawi, że oderwą się zabrudzenia i np. łuszcząca się farba. Czasem konieczne jest użycie środków chemicznych. Zabrudzenia należy usuwać miękką szczotką i detergentem przeznaczonym do czyszczenia powierzchni powlekanych. Szorowanie twardymi szczotkami może wyrządzić dodatkowe szkody.

Trzeba też przyjrzeć się, czy na dachu występuje rdza. Jeśli tak jest, należy oczyścić ogniska korozji i przygotować powierzchnię do malowania. Wspomniane malowanie jest niezbędne do zahamowania dalszego korodowania powierzchni.

Mycie dachówki dobrze wykonywać systematycznie, by utrzymać czystość na dachu i zapewnić mu trwałość na kolejne lata. Regularne zabiegi pielęgnacyjne dachu mogą oznaczać nawet 20 lat eksploatacji bez żadnego uszczerbku. W przypadku każdego pokrycia dachowego, po odpowiednim i dokładnym czyszczeniu, z pewnością będzie ono wyglądało jak nowe.

Komentarze

Ten artykuł nie został jeszcze skomentowany.