Baterie prysznicowe – podtynkowe czy natynkowe?

Wybór baterii prysznicowej to decyzja, która może zaważyć na komforcie korzystania z łazienki oraz na jej estetyce. Warto zatem już na etapie jej projektowania zdecydować, czy lepsza będzie bateria podtynkowa, czy natynkowa. Pierwsza jest nowocześniejsza, druga – bardziej klasyczna, prostsza w montażu. Różnią się głównie wyglądem oraz funkcjonalnością. Wybór nie należy do łatwych. Dlatego warto poznać wady i zalety obu rozwiązań. Dzięki temu można wybrać baterię najlepiej dopasowaną do potrzeb użytkowników.

Prysznic w łazience
Leroymerlin
Baterie prysznicowe – podtynkowe czy natynkowe?

Jak wybrać idealną baterię prysznicową?

Odpowiednio dobrane baterie prysznicowe powinny dobrze wyglądać i być komfortowe w obsłudze. Jak wybrać idealny model? Przede wszystkim warto zwrócić uwagę na ilość miejsca w łazience, warunki techniczne, wystrój, wygodę użytkowania oraz kwestie związane z konserwacją.

Odpowiednio dobrana bateria prysznicowa nie może sprawiać przytłaczającego wrażenia. Powinna wizualnie powiększać łazienkę. Dodatkowo musi być kompatybilna z instalacją wodną – w niektórych przypadkach, podczas montowania baterii podtynkowej, trzeba np. zmienić położenie rur, co jest kosztowne. Należy także zwrócić uwagę na ciśnienie wody w instalacji. Jeśli jest niewielkie, warto wybrać baterię o wyższej klasie przepływu. Pod względem estetycznym, baterie natynkowe i podtynkowe pasują do łazienek w różnym stylu.

Czarna bateria prysznicowa
Leroymerlin

Baterie podtynkowe – kiedy warto się na nie zdecydować?

Baterie podtynkowe są coraz popularniejsze, ponieważ cechują się modnym, minimalistycznym i nowoczesnym designem. Sprawiają, że łazienka wygląda lepiej, a poza tym zajmują mniej miejsca.

Czarna bateria podtynkowa
Leroymerlin

Wygląd baterii podtynkowych

Design baterii podtynkowych jest bez wątpienia ich największym atutem. Modele tego typu doskonale sprawdzają się w niewielkich łazienkach. Elementy montażowe tego typu baterii oraz biegnące do niej rury są ukryte. Widać jedynie panel sterujący i wylewkę. Dzięki temu całe pomieszczenie wydaje się przestronniejsze. Baterie podtynkowe doskonale pasują do wnętrz w stylu nowoczesnym, minimalistycznym lub industrialnym. Poza tym czyszczenie takiej baterii jest dość proste i nie powinno sprawiać większych problemów.

Montaż i konserwacja baterii podtynkowych

Żeby zamontować baterię podtynkową, trzeba odpowiednio przygotować ścianę: wykuć wnękę na korpus, do którego zostaną doprowadzone rury z wodą. Baterię należy odpowiednio zamontować – tak, aby ryzyko wystąpienia usterek było jak najmniejsze.  To istotne ze względu na fakt, że ewentualne prace naprawcze będą bardziej skomplikowane niż w przypadku baterii natynkowych. Z tego samego powodu warto kupić model jednego z renomowanych producentów. Efekt wynagradza jednak wysiłek związany z instalacją baterii podtynkowej.

Funkcjonalność i komfort użytkowania

Nowoczesne baterie podtynkowe często są wyposażone m.in. w termostat, utrzymujący stałą temperaturę wody. Zapewniają też możliwość wyboru różnych rodzajów strumienia. Ich obsługa jest intuicyjna, a niektóre ustawienia można spersonalizować. To zachęta dla osób, które cenią sobie zaawansowane funkcje.

A może klasyczne baterie natynkowe?

Baterie natynkowe są funkcjonalne, a ponadto dostępne w wielu wariantach, dopasowanych wizualnie do łazienek w każdym stylu – od tradycyjnych po nowoczesne.

Czarna bateria natynkowa w białej łazience

Design baterii natynkowych

Odpowiednio dobrana bateria natynkowa będzie przykuwać uwagę swoją elegancją. Modele tego typu najlepiej pasują do pomieszczeń w stylu klasycznym. Niektóre z nich są bogato zdobione, choć nie brakuje też takich o nowoczesnym, minimalistycznym designie. Te mogą stanowić dobrą alternatywę dla baterii podtynkowych.  

Instalacja i konserwacja baterii natynkowych

Montaż baterii natynkowych jest prosty – nie wymaga kucia ścian ani wykonywania skomplikowanych prac hydraulicznych. Z tego powodu baterię natynkową można szybko i łatwo wymienić, w razie gdyby np. się zepsuła. Wszystkie elementy montażowe są łatwo dostępne, bo nie zabudowuje się ich w ścianie. Z naprawą lub wymianą baterii tego typu poradzą sobie nawet osoby niemające wykształcenia technicznego. 

Funkcjonalność i komfort użytkowania

Baterie natynkowe są bardzo łatwe w obsłudze. Z drugiej strony, zajmują więcej miejsca w kabinie prysznicowej niż modele podtynkowe. Poza tym warto pamiętać, że nie mają użytecznych funkcji, takich jak zmiana strumienia wody czy możliwość podłączenia pryszniców bocznych.

Baterie podtynkowe czy natynkowe – co lepiej się sprawdzi w Twojej łazience?

Wybór zależy od indywidualnych preferencji, warunków technicznych oraz dostępnych funduszy. Baterie podtynkowe wyglądają nowocześnie i zajmują niewiele miejsca, więc świetnie sprawdzają się w niewielkich łazienkach. Przypadną do gustu zwłaszcza osobom lubiącym minimalistyczny design. Warto jednak pamiętać o tym, że ich montaż jest bardziej skomplikowany i droższy niż instalacja natynkowych. To samo odnosi się do ewentualnych napraw. Modele natynkowe są z kolei bardziej uniwersalne – można je zamontować niemal w każdej łazience i w razie konieczności niedrogo wymienić. Na ogół mają klasyczny design, choć nie jest to regułą. W praktyce gama dostępnych wariantów powinna zadowolić każdego.

 

 

Materiał zewnętrzny

Komentarze

Ten artykuł nie został jeszcze skomentowany.