TOP 10: Projekty domów na wąską działkę

Wąska działka nie musi oznacza, że nie można na niej zbudować wymarzonego domu. Odpowiednie dobranie projektu gwarantuje, że wybudujesz nie tylko efektowny w wyglądzie, ale także wygodny w użytkowaniu dom. Zobaczcie naszą listę modnych projektów domów na wąską działkę.

null

Wąska działka a budowa domu

Wydawać by się mogło, że na wąskiej działce nie da się nic zbudować, a jeśli już się uda, trzeba iść na wiele kompromisów. Okazuje się to jednak błędnym założeniem. Wyjścia z sytuacji są dwa:

  • wydłużenie budynku – często wąskie działki są jednocześnie długie, dlatego stosuje się zabieg wydłużania bryły domu, by zaplanować w nim wszystkie wymagane pomieszczenia
  • zaplanowanie kilku kondygnacji – dom parterowy na wąskiej działce może utrudniać podział pomieszczeń, szczególnie jeśli chcemy wyodrębnić strefę dzienną i prywatną; dlatego warto zaplanować na wąskiej działce dom o kilku kondygnacjach, co pozwoli powiększyć powierzchnię i zaaranżować więcej wygodnych i praktycznych pomieszczeń.

Atutem wąskiej działki jest zwykle to, że jest ona tańsza niż działka o nieco „wygodniejszej” szerokości. To często przekonuje inwestorów do decyzji o zakupie właśnie wąskiej działki. Jeśli mamy taką możliwość, warto przed zakupem działki sprawdzić zapis w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego (MPZP) jakie budynki można wybudować na danym obszarze. Może się bowiem okazać, że zaplanujemy kilka kondygnacji domu, a tymczasem dozwolone jest wznoszenie jedynie parterowych domów.

Piętrowy dom na wąskiej działce

Najlepszym i najrozsądniejszym rozwiązaniem na płaskie działki są domy z poddaszem użytkowym lub kilkukondygnacyjne. Wówczas można z łatwością zaplanować wszystkie niezbędne pomieszczenia, a jednocześnie podzielić dom na część prywatną i dzienną. W takim układzie na parterze zwykle projektuje się pokój dzienny, kuchnię, jadalnię, WC dla gości i domowników, ewentualnie dodatkowy pokój. Natomiast na wyższych kondygnacjach można zaprojektować sypialnie, bibliotekę, pokój dla dzieci czy obszerną garderobę. W takim miejscu warto zaplanować także dodatkową dużą łazienkę, najlepiej z prysznicem i wanną, by mógł z niej skorzystać każdy – dorosły, senior czy dziecko. Jednocześnie warto pamiętać, że sypialnie aranżowane na poddaszu, szczególnie te z odkrytą drewnianą konstrukcją dachu potrafią gwarantować niepowtarzalny efekt i przytulność, szczególnie jeśli zaplanowano tam również przeszklenia.

Popularne projekty domów na wąską działkę

W ofercie projektów domów na wąską działkę znajdują się takie, które będą idealne na działkę o szerokości 18 czy 16 metrów, ale także nawet na działkę o szerokości 12 metrów. Zobaczcie naszą listę 10 modnych projektów domów na wąską działkę:

1. Projekt domu Smyk 2 – 56,17 m²

null

To nieduży dom parterowy z poddaszem użytkowym, przeznaczony dla trzy-, czteroosobowej rodziny. Zwarta bryła została zaplanowana na rzucie prostokąta, a wejście znajduje się na ścianie szczytowej. Do tylnej ściany domu przylega obszerny taras, który przykryto pochyłym zadaszeniem podpartym filarami. Do wnętrza domu dociera sporo naturalnego światła dzięki dużym przeszkleniom od południa. Mimo niewielkiej powierzchni zabudowy, dom zawiera wszystko, co potrzebne rodzinie. Wszystkie pokoje rozmieszczono na dwóch kondygnacjach. Do środka wchodzi się przez przedsionek, w którym znajdują się drzwi prowadzące do kotłowni. Obok wejścia zaplanowano niedużą łazienkę. Korytarz prowadzi do znajdującej się na końcu budynku strefy dziennej, a więc kuchni, jadalni i salonu połączonych w jedną przestrzeń. Na górze wydzielono trzy wygodne sypialnie – jedna z nich zawiera własną garderobę. Z korytarza dostępna jest także łazienka. Domek jest niedrogi i bardzo prosty w realizacji, a dzięki energooszczędnym rozwiązaniom koszty przyszłego użytkowania budynku będą niskie.

2. Projekt domu Sardynia – 86,96 m²

null

Sardynia to dom parterowy, idealny na wąskie działki – można go zbudować na działce o szerokości nawet 12 metrów. Dzięki dobrze przemyślanemu układowi pomieszczeń, wygodnie zamieszka w nim czteroosobowa rodzina. W domu zaplanowano przestronny pokój dzienny z przylegającą kuchnią, trzy dodatkowe pokoje oraz ustawną łazienkę. W strefie frontowej zlokalizowano wiatrołap z pojemnymi szafami na odzież wierzchnią oraz przestronny garaż jednostanowiskowy, z którego wchodzi się również do kotłowni. Przy kuchni zaplanowano przydatne w każdym domu pomieszczenie mogące służyć jako spiżarnia lub pomieszczenie gospodarcze do przechowywania sprzętów domowego użytku. Dodatkowo, w korytarzu przy sypialni wygospodarowano miejsce na szafę wnękową.

3. Projekt domu Lungo 4 – 99,91 m²

null

Lungo 4 to niewielki, energooszczędny dom na wąską działkę o minimalnej szerokości 15,91 m. Na parterze domu zaprojektowano wejście przez wiatrołap, a następnie salon z kuchnią, łazienkę, kotłownię i pokój (idealną propozycję na sypialnię dla dziecka lub seniora, ewentualnie gabinet). Praktycznym dodatkiem jest kominek w salonie, który ogrzeje nas w zimniejsze miesiące. W salonie zadbano o osobne miejsce na jadalnię. Z kolei poddasze stanowi prywatną strefą domowników. Zaprojektowano tam trzy sypialnie, a największa posiada również dodatkową garderobę. Na korytarzu znajduje się kolejna łazienka. Dzięki prostej formie i konstrukcji dom jest tani i łatwy w budowie. Natomiast zastosowane rozwiązania energooszczędne, zapewnią niskie koszty eksploatacji.

4. Projekt domu Dom przy Migdałowej 2 – 102,34 m²

null

Parterowy, funkcjonalny budynek, idealny na węższą działkę. Z przedniej elewacji budynku wyłania się bryła jednostanowiskowego garażu, nad którym umieszczono taras. Zwartą bryłę na rzucie prostokąta przykrywa dwuspadowy dach o nieskomplikowanej konstrukcji. Pomieszczenie na poddaszu doświetla i powiększa optycznie trójkątna lukarna. Na tyłach garażu Domu przy Migdałowej 2 zaplanowano kotłownię, a sam garaż został skomunikowany z przedsionkiem. Tuż za wiatrołapem zaplanowano kolejne pomieszczenie gospodarcze – pralnię, a po drugiej stronie korytarza – niewielką, ale w pełni funkcjonalną łazienkę. Na parterze znajduje się także komfortowy salon z jadalnią oraz kuchnią, oddzieloną od reszty pomieszczenia praktyczną wyspą. Latem naturalnym przedłużeniem pokoju dziennego jest naziemny taras. Z kolei zimą przyjemny klimat wnętrzu nadaje kominek. Na poddaszu znajduje się część prywatna: trzy wygodne sypialnie, ogólnodostępna garderoba i łazienka z miejscem zarówno na wannę, jak i kabinę prysznicową.

5. Projekt domu Koliber 4 – 108,51 m²

null

Koliber 4 to idealny projekt na wąską lub płytką działkę. Ten dom może powstać na posesji o szerokości 10,9 m, a dzięki ścianie przeciwpożarowej może zostać zrealizowany także na granicy działki. Murowany dom z dwuspadowym dachem jest przy tym łatwy i niedrogi w budowie. Dom został wyposażony w komplet energooszczędnych rozwiązań. We wnętrzu zaprojektowano funkcjonalny układ pomieszczeń. Podcień prowadzi do wiatrołapu, natomiast w korytarzu, w pobliżu strefy wejściowej, umieszczono kotłownię, a obok niej łazienkę. Naprzeciwko znajduje się klatka schodowa, pod którą wygospodarowano garderobę. Kuchnia stanowi osobne wydzielone pomieszczenie, zlokalizowane tuż obok salonu. W pobliżu kuchni, na granicy pokoju dziennego, wyznaczono również miejsce na jadalnię. Z kolei poddasze domu Koliber 4 CE przeznaczono na bardziej zaciszną, prywatną część. Do dyspozycji domowników pozostają trzy ustawne sypialnie, a między nimi – rodzinna łazienka i praktyczna garderoba.

6. Projekt domu Bez granic - M233 – 124,6 m²

null

Projekt domu Bez granic – M233 przedstawia parterowy budynek z poddaszem użytkowym oraz jednostanowiskowym garażem. Na parterze domu zaprojektowano: przedsionek, hol, WC, garderobę, pokój z aneksem kuchennym, kotłownię, garaż oraz wygodny taras. To w pełni komfortowa strefa dzienna. Natomiast na poddaszu znajdują się: korytarz, łazienka z miejscem na wannę i prysznic, taras w kształcie litery L oraz cztery sypialnie. Projekt domu Bez granic – M233 należy do stosunkowo tanich rozwiązań, które sprawdzi się jako budynek dla nawet sześcioosobowej rodziny. Jeżeli szukasz projektu o wyjątkowej elewacji, oryginalnego i ponadczasowego domu – na pewno ta opcja przypadnie Ci do gustu.

7. Projekt domu D102C – 126,45 m²

null

To nowoczesny dom z poddaszem użytkowym, który może być zrealizowany na wąskiej działce – nawet na posesji o szerokości 14 m. Jedną z jego zalet jest prosta bryła, zaplanowana na rzucie prostokąta i zwieńczona dachem dwuspadowym. Takie połączenie sprawia, że zarówno koszty budowy domu, jak i późniejszej eksploatacji będą niewysokie. Atutem tego projektu jest również obszerny taras zadaszony umieszczonym tuż nad nim balkonem. Do wnętrza prowadzi przedsionek, skomunikowany również z garażem, wkomponowanym w bryłę budynku. Na tyłach garażu zaprojektowano pomieszczenie techniczne. W korytarzu, w pobliżu strefy wejściowej zaplanowano łazienkę. W głębi domu natomiast znajduje się wygodny salon z jadalnią oraz kominkiem. Duże przeszklenia otwierają to wnętrze na pobliski taras oraz ogród. Do pokoju dziennego przylega częściowo otwarta kuchnia z praktyczną spiżarnią. Na poddaszu znajduje się zaciszna, prywatna część pomieszczeń. Do dyspozycji domowników pozostają tutaj trzy wygodne sypialnie. Jedna z nich została połączona z własną łazienką, garderobą oraz balkonem. Na tej kondygnacji umieszczono jeszcze jedną, dostępną dla wszystkich domowników łazienkę oraz przydatne pomieszczenie gospodarcze – pralnię.

8. Projekt domu Wąski D9 – 130,14 m²

null

Projekt Wąski D9 przedstawia piętrowy dom przykryty płaskim dachem. Minimalna wymagana szerokość posesji w tym przypadku wynosi niespełna 12 metrów. Prosta bryła budynku prezentuje się efektownie z dużymi przeszkleniami. Brak garażu w bryle rekompensuje jednostanowiskowa wiata, z której jest dostępny schowek oraz pomieszczenie gospodarcze. Wejście do domu stanowi duży wiatrołap, do którego przylega pomieszczenie techniczne. W pobliżu strefy wejściowej wydzielono WC. Pozostałą powierzchnię parteru zajmuje salon z jadalnią oraz kuchnią. Atrakcyjnym przedłużeniem pokoju dziennego jest praktyczny taras. Na górnej kondygnacji znajdują się trzy sypialnie oraz dodatkowa łazienka z prysznicem i oddzielne pomieszczenie z WC. Jedna sypialnia została wyposażona w prywatną łazienkę. Wszystkie pokoje posiadają dostęp do balkonów. Dom jest idealny dla 4-5 osobowej rodziny. 

9. Projekt domu Madera – 157,78 m²

null

Projekt domu Madera przedstawia parterowy dom o prostej konstrukcji z poddaszem użytkowym zwieńczony dachem dwuspadowym. Dzięki niewielkiej szerokości oraz braku okien na jednej ze ścian bocznych dom zmieści się na posesji o szerokości 13 m. We wnętrzach budynku zaprojektowano funkcjonalny i przemyślany układ pomieszczeń. Pierwszym pomieszczeniem, w którym znajdziemy się po przekroczeniu progu domu jest wiatrołap, który prowadzi do holu. Parter składa się z dwóch części – otwartego pokoju dziennego oraz znajdujących się po jego prawej stronie pomieszczeń dodatkowych. W ich skład wchodzi niewielki gabinet (który może być zaaranżowany jako pokój gościnny), łazienka z kabiną prysznicową, pralnia oraz duża kotłownia z wyjściem na zewnątrz. Z kolei strefa dzienna to otwarty na ogród salon oraz jadalnia sąsiadująca z kuchnią wyposażoną w praktyczną spiżarnię. Umieszczone przy kominku schody z salonu prowadzą na poddasze. U góry zaplanowano trzy ustawne sypialnie, rodzinną łazienkę oraz garderobę. Z poziomu poddasza są dostępne trzy balkony; dwa przylegają do pokojów, a na jeden wychodzi się z holu.

10. Projekt domu Wanad – 165,29 m²

null

Idealny dom na wąską działkę i dla inwestora, któremu zależy na niskich kosztach budowy. Jest to możliwe za sprawą tego, że jego bryła jest prosta, przykryta dachem dwuspadowym. Kolejnym atutem jest dwustanowiskowy garaż, wpisany w bryłę i skomunikowany z częścią mieszkalną. Wiatrołap jest pomieszczeniem, które łączy garaż z wnętrzem domu. Naprzeciwko sieni znajduje się łazienka z kabiną prysznicową. Tuż obok ulokowano pomieszczenie gospodarcze i klatkę schodową. Pozostałą część parteru zajmuje przestronny pokój dzienny. Dzięki odpowiednio zaplanowanym przeszkleniom wnętrze jest doświetlone i jasne. Do salonu przylega półotwarta kuchnia, a także wnęka na kącik jadalniany. Poddasze domu stanowi strefę prywatną. Na domowników czekają tutaj cztery wygodne pokoje, wszystkie z dostępem do balkonów. Jedną z sypialni połączono z oddzielną garderobą oraz łazienką. Pomiędzy pokojami wydzielono dodatkową łazienkę, dostępną dla wszystkich domowników.

Komentarze

Ten artykuł nie został jeszcze skomentowany.