TOP 10 nowoczesnych projektów domów

W ostatnim czasie nowoczesne projekty domów są coraz chętniej wybierane przez inwestorów. Gwarantują one nie tylko funkcjonalny układ pomieszczeń, duże przeszklenia czy nowoczesny wygląd elewacji, ale także zastosowanie nowoczesnych technologii. Pozwalają budować świadomie, odpowiedzialnie i z troską o środowisko.

null

Wybierając projekt wymarzonego nowoczesnego domu trzeba wziąć pod uwagę szereg czynników, takich jak powierzchnia budynku, liczba kondygnacji, nachylenie dachu, rodzaj ogrzewania, wyposażenie w garaż, piwnica czy antresola. Wiele zależy od indywidualnych preferencji, ale są jednak elementy, które sprawiają, że dany projekt domu można uznać za nowoczesny.

Co sprawia, że dom jest nowoczesny?

Pod określeniem „nowoczesny” kryć się może wiele wyznaczników. Z całą pewnością należą do nich duże przeszklenia i antresola. Doświetlenie pomieszczeń, szczególnie salonu, ma nie tylko aspekt praktyczny, ale także tworzy niepowtarzalny efekt wizualny. Antresola z kolei pozwala otworzyć przestrzeń, uczynić ją przestronną, dużą, świeżą i jasną. Ten rodzaj przestrzeni pomaga także doświetlać pomieszczenia, a jednocześnie daje możliwość zamontowania w domu dużej i efektownej lampy sufitowej, która może przechodzić nawet przez kilka pięter.

Ile pięter ma nowoczesny dom?

Nie ma jednoznacznej zasady mówiącej o tym, ile pięter powinien mieć nowoczesny dom. Liczba kondygnacji zależy od potrzeb inwestora i środków finansowych na budowę – im więcej pięter, tym budowa jest droższa. Możesz więc zdecydować się zarówno na dom parterowy, jak i taki z poddaszem użytkowym lub do późniejszej adaptacji, a także dom piętrowy. Niezależnie od tego, jaki rodzaj budynku wybierzesz, musisz pamiętać o dostosowaniu go do terenu i wymagań zawartych w warunkach zabudowy lub miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego MPZP. Każdy taki budynek może być jednak wykonany w nowoczesnym stylu.

Ile kosztuje budowa domu nowoczesnego?

Oszacowanie kosztów budowy domu nowoczesnego jest trudne. Po pierwsze dlatego, że cena zależy od powierzchni budowanego domu. Po drugie, w obliczu galopujących podwyżek cen, szacunkowe koszty mogą się zmieniać z każdym dniem. Oprócz tego, cena budowy domu różni się także w zależności od regionu kraju. Koszty różnią się również w zależności od liczby pięter czy skomplikowania układu bryły i dachu. Niemniej jednak są sposoby na minimalizowanie kosztów budowy, takie jak: wybór dachu dwuspadowego, rezygnacja z balkonów, wykuszy czy lukarn oraz budowa domu na planie kwadratu lub prostokąta. Najtańsze są z pewnością domy parterowe do 100 m² z dwuspadowym dachem.

Nowoczesny dom to nowoczesne technologie

Niezaprzeczalnie nowoczesny dom to budynek, w którym zastosowano również nowoczesne rozwiązania technologiczne. Przykładowo, może to być płaski dach, na którym stworzysz zielony ogród lub farmę fotowoltaiczną. Energooszczędne okna, drzwi, brama garażowa, odpowiednie ogrzewanie, rekuperacja, pompa ciepła – to kolejne sposoby na uzyskanie nowoczesnego domu.

TOP 10 projektów nowoczesnych domów – lista

Nowoczesny dom to zatem budynek nie tylko efektowny wizualnie, ale także ekologiczny i energooszczędny. Poniżej prezentujemy 10 propozycji, które warto wziąć pod uwagę szukając projektu nowoczesnego domu:

1. Projekt domu UA67 – 86,38 m²

null

To projekt domu parterowego idealnego na wąskie działki. Minimalna szerokość musi wynosić 22,14 m. Przestrzenność wnętrzarską uzyskano dzięki otwarciu części dziennej, która dodatkowo została wyposażona w antresolę. Na parterze budynku znajduje się strefa dzienna oraz nocna. W skład pomieszczeń wchodzą: pokój dzienny, jadalnia z aneksem kuchennym, łazienka, sypialnia dla dwóch osób, pomieszczenie gospodarcze oraz korytarz. Dom ma także liczne przeszklenia, będące łącznikiem między wnętrzem budynku a ogrodem. To dom dla dwóch lub trzech osób, który jest ponadczasowy i modny.

2. Projekt domu Vikka bez garażu B – 88,2 m²

null

Projekt nowoczesnego domu w stylu skandynawskim – imponująca nowoczesna stodoła. Duże przeszklenia gwarantują wspaniały widok na otaczającą dom przestrzeń i naturalne światło w pomieszczeniach. Dom tworzą parter i poddasze użytkowe, a także niewielki balkon i duży taras. Na parterze znajduje się duży salon z kuchnią, pokój który może pełnić rolę gabinetu lub dodatkowej sypialni, łazienka, kotłownia oraz spiżarnia. Wchodząc na piętro, widzimy antresolę z widokiem na salon i taras, a dalej dwie sypialnie oraz łazienkę. Trzy zamknięte sypialnie, a także duży salon, w którym spędza się większość wolnego czasu spowoduje, że każdy będzie czuł się swobodnie. Podział na strefy dzienną na parterze i nocną na piętrze pozwala na zachowanie spokoju i balansu wtedy, gdy tego potrzebujemy. Imponujący taras okalający Vikkę stanowi przedłużenie salonu i sprawdzi się jako miejsce spotkań z przyjaciółmi lub odpoczynku.

3. Projekt domu Ekonomiczny 1A – 88,7 m²

null

To parterowy dom bez garażu. Jego nowoczesny wygląd sprawia, że przykuwa uwagę w każdej okolicy. Projekt jest rozwiązaniem energooszczędnym. Wszystkie pomieszczenia zaplanowano na jednej kondygnacji. Należą do nich: kotłownia z pralnią, pomieszczenie gospodarcze, łazienka, trzy sypialnie, pokój dzienny z jadalnią, kuchnia, spiżarnia oraz wiatrołap z garderobą. Jest to projekt tani w budowie oraz późniejszym użytkowaniu, a układ pomieszczeń sprawia, że każdy z domowników będzie czuł się w nim komfortowo. Zastosowano tu praktyczny podział na strefę dzienną i nocną.

4. Projekt domu Malutki 2 – 90,25 m²

null

Dwukondygnacyjny dom z poddaszem użytkowym, który sprawdzi się zarówno jako miejski dom całoroczny, jak i letniskowy. Kompaktowe rozmiary i wykorzystanie materiałów z drewna sprzyjają przytulności i poczuciu bezpieczeństwa. Całość została przykryta dwuspadowym dachem. Wysoka ściana kolankowa i tzw. sufit katedralny w dwóch sypialniach poddasza dają możliwość zastosowania we wnętrzach oryginalnych rozwiązań projektowych. Na parterze zaprojektowana została kuchnia, salon, WC i kotłownia. Schody prowadzą na piętro, gdzie znajdują się trzy pokoje, w tym jedna sypialnia z garderobą oraz dodatkowa łazienka. W projekcie zaplanowano duże przeszklenia, które powodują efekt połączenia jasnych wnętrz z otoczeniem. Praktycznym dodatkiem są zadaszone tarasy.

5. Projekt domu Uniwersalny 1 – 98,4 m²

null

To parterowy budynek, idealny na wąską działkę. Nowoczesna elewacja, duże i modne przeszklenia i garaż w bryle budynku składają się na doceniany projekt. Na parterze domu zaplanowano podział na część nocną oraz dzienną. Do domu wchodzimy przez wiatrołap z miejscem na szafę. Obok niego zaprojektowano niewielką kotłownię. Następnie znajdujemy się w korytarzu, skąd możemy przejść do łazienki, sypialni (lub gabinetu czy pokoju gościnnego) i dużego pokoju dziennego z wyjściem na zadaszony taras. Obok wspomnianego pokoju/gabinetu znajduje się kuchnia oraz drugi pokój. Z salonu można wejść do największego pokoju, który posiada osobną łazienkę. Dzięki takim rozwiązaniom jest to wyjątkowy dom, idealny dla nawet czteroosobowej rodziny.

6. Projekt domu Nila 2 – 116,51 m²

null

Parterowy dom jednorodzinny, który będzie idealny dla czteroosobowej rodziny. Jest wygodny i komfortowy w codziennym użytkowaniu dzięki przestrzeni z wyraźnym podziałem na strefę dzienną i nocną. Przestronna część dzienna to proste i klasyczne połączenie salonu, jadalni i kuchni ze spiżarnią, zaś strefa prywatna składa się z 3 sypialni i łazienki. Największa sypialnia posiada również własną garderobę i dodatkową łazienkę. Z wiatrołapu wejście prowadzi do dużej kotłowni na każdy rodzaj paliwa. Prosta, nowoczesna i zwarta bryła budynku pozwala na łatwą i stosunkowo niedrogą budowę. Salon otwiera się na wyjątkowy taras. To w pełni funkcjonalne rozwiązanie, które dodatkowo pomoże poczuć się zrelaksowanym po każdym dniu pełnym obowiązków.

7.  Projekt domu Studio 71 – 129,9 m²

null

Propozycja domu jednorodzinnego typu stodoła to chętnie wybierany projekt. Dom doskonale będzie wyglądał zarówno w otoczeniu innych współczesnych budynków, jak i na działkach pozamiejskich oraz pod lasem. To prosta w realizacji bryła przykryta dachem dwuspadowym z elewacją wykończoną drewnianym deskowaniem. W środku do dyspozycji domowników jest nowoczesne wnętrze. Zaprojektowano tu otwartą jednoprzestrzenną strefę dzienną, w której połączone zostały kuchnia, jadalnia i salon. Oprócz tego na parterze znajduje się WC i dodatkowy pokój, idealny na gabinet lub pokój gościnny. Na pietrze zaplanowane zostały trzy sypialnie, w tym jedna z prywatną garderobą, dodatkowa łazienka i pralnia. Całość dopełnia garaż w bryle budynku oraz praktyczne, duże pomieszczenie gospodarcze.

8. Projekt domu Koncept-58 – 141,68 m²

null

To parterowy dom z dwustanowiskowym garażem. Jego nowoczesna forma dostosowana jest do potrzeb czteroosobowej rodziny. Z zewnątrz prezentuje się surowo i nowocześnie. Za garażem znajduje się obszerne pomieszczenie gospodarcze. Wszystkie pomieszczenia umieszczono na jednej kondygnacji, zachowując praktyczny podział na strefę nocną i dzienną. W projekcie zawarto: korytarz, kotłownię z pralnią, pomieszczenie gospodarcze, łazienkę, trzy sypialnie, dwie garderoby, WC, duży salon z jadalnią, kuchnię oraz spiżarnię. Na uwagę zasługuje wygodny taras z ażurową pergolą, która osłania wypoczywających domowników przed nadmiernym nasłonecznieniem. Dom zaprojektowano w standardzie energooszczędnym z wentylacją mechaniczną.

9. Projekt domu Koncept-31 – 142,26 m²

null

Komfortowy, gustowny, parterowy dom o eleganckiej formie i wykończeniu. W bryle zaplanowano dwustanowiskowy garaż. Obiekt zaprojektowano na rzucie zbliżonym do litery T. W efekcie z tyłu budynku powstało zaciszne miejsce na taras. Dom został zaprojektowany w standardzie energooszczędnym, z odpowiednio grubą izolacją ścian, dachu i podłóg oraz z instalacją wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła. Garaż został połączony z mieszkaniem przez garderobę oraz wiatrołap. Na tyłach garażu wydzielono pomieszczenie gospodarcze z wyjściem na zewnątrz. Wnętrza wyraźnie podzielono na część prywatną i dzienną. W holu, który łączy obydwie strefy, umieszczono toaletę oraz pomieszczenie gospodarcze (kotłownię z pralnią). Znajdują się tu także trzy ustawne sypialnie, duża łazienka oraz garderoba. Strefa dzienna imponuje przestronnością i przykuwa uwagę podłużnym oknem w jadalni, które wraz z pozostałymi przeszkleniami doskonale doświetla wnętrza. Pokój dzienny połączony jest z kuchnią wyposażoną w spiżarnię.

10. Projekt domu z patio 1 – 192,8 m²

null

Oryginalny dom parterowy – duży i przestronny w środku. W bryle budynku zawarty został dwustanowiskowy garaż, a całość przykryta jest płaskim dachem. W salonie tego murowanego metodą tradycyjną domu zaplanowano kominek. Oprócz garażu, znajduje się tu także pomieszczenie gospodarcze przeznaczone na kotłownię i garderoba. Zaprojektowano tu trzy sypialnie, w tym jedną z prywatną łazienką i garderobą. Do dyspozycji domowników dostępne są dwie dodatkowe łazienki i pomieszczenie, które może być gabinetem lub pokojem gościnnym. Na parterze zaplanowana jest także pralnia i kuchnia z praktyczną spiżarnią.

Komentarze

Ten artykuł nie został jeszcze skomentowany.