Sufit napinany czy podwieszany?

Zarówno sufit napinany, jak i podwieszany, dają wiele możliwości aranżacyjnych, zwłaszcza w kwestii projektowej oświetlenia. Jakie są wady i zalety obu rozwiązań? Które z nich jest bardziej praktyczne? Jakie są różnice w kosztach realizacji sufitu napinanego i podwieszanego? Sprawdzamy.

Montaż sufitu podwieszanego
Sufit napinany czy podwieszany - co wybrać?

Czym jest sufit napinany?

Sufit napinany to de facto rodzaj sufitu podwieszanego. Montuje się go pod standardowym sufitem. Konstrukcję tworzy termokurczliwa folia PCV, chociaż występują także rozwiązania z poliestrowej tkaniny. Sufit napinany stanowi elastyczną powierzchnię, a jego montaż odbywa się przy wysokiej temperaturze. Niewątpliwym atutem tego rodzaju sufitów jest możliwość dostosowania do każdego wymiaru i kształtu pomieszczenia, ponieważ są one tworzone na indywidualne zamówienie. Świetnie zakrywają przy tym różnego rodzaju niedoskonałości sufitu właściwego, więc często wykorzystuje się je, zamiast dokonywania czasochłonnego remontu (montaż sufitu napinanego jest bardzo szybki i pozwala na błyskawiczną metamorfozę).

Dostępne rodzaje

Sufity napinane dostępne są w różnych wersjach, np.:

  • lustrzanej,
  • podświetlanej za pomocą pasków LED (możliwość podświetlenia całej membrany lub umieszczenie oświetlenia po bokach/wzdłuż wybranych krawędzi),
  • w wariantach kolorystycznych,
  • w wersji 3D (na membranie można wydrukować dowolną grafikę, np. niebo nocą).

Montaż

Montaż sufitu napinanego zwykle odbywa się zaledwie w jeden dzień. Wystarczy odpowiednio zamocować dedykowane profile i dokładnie napiąć na nich wykonaną na indywidualne zamówienie membranę. Tkanina musi być najpierw rozgrzana do 70 st. C, następnie naciągamy ją na profile i schładzamy. Nieumiejętne przeprowadzenie tego etapu może spowodować opadnięcia membrany lub nawet uszkodzenia mechaniczne, których nie da się naprawić.

Koszty

Sufit napinany jest dość kosztowną opcją, co wynika m.in. z mniejszej popularności tego rozwiązania czy konieczności uzyskiwania przez producentów membran odpowiednich atestów. Najczęściej też cena membrany jest wyznacznikiem jakości sufitu napinanego, dlatego nie poleca się na tym etapie oszczędzać. Dodatkowo do montażu tego rodzaju sufitu konieczne jest zatrudnienie wyspecjalizowanej ekipy - zarówno do montażu profili, jak i naciągnięcia membrany. 

Sprawdź: Jak myć sufity napinane?

Czym jest sufit podwieszany?

Sufit podwieszany zbudowany jest z płyt gipsowo-kartonowych, które również pozwalają na świetne dopasowanie do kształtów pomieszczenia czy zaprojektowanych kompozycji (m.in. pozwala uzyskać różne wysokości sufitu w jednym pomieszczeniu). Na tego rodzaju suficie można zamontować nowoczesne oświetlenie szynowe lub “ukryte” oświetlenie LED (cała instalacja jest schowana pod płytami). Sufit podwieszany daje z tego powodu wiele możliwości aranżacyjnych. Pozwala również zamaskować wiele niedoskonałości na suficie właściwym, np. rury od instalacji, niedoskonały strop, pękający tynk. Co więcej, zastosowanie sufitu podwieszanego w domu z wiązarami prefabrykowanymi, gdzie konstrukcja więźby stanowi jednocześnie strop (nie występuje wówczas strop betonowy, a poddasze jest nieużytkowe), może oznaczać spore oszczędności na etapie wykończeniowym budynku. Wystarczy na zamontowanych płytach zastosować odpowiednie ocieplenie (np. wełnę mineralną), aby uzyskać właściwą izolację termiczną i akustyczną.

Dostępne rodzaje

Sufity podwieszane dzieli się ze względu na wykorzystany materiał:

  • sufit z płyt gipsowo-kartonowych,
  • sufit mineralny twardy lub miękki,
  • sufit metalowy,
  • sufit drewniany,
  • sufit kasetonowy.

Najpopularniejsze są sufity podwieszane z płyt g-k oraz kasetonowe. Wszystkie wymienione wyżej rodzaje występują ponadto w różnych wariantach kolorystycznych.

Montaż

Montaż sufitu podwieszanego jest bardziej skomplikowany od napinanego, ze względu na konieczność użycia większej liczby elementów. Przed zamontowaniem płyt należy rozprowadzić specjalną, stabilną konstrukcję złożoną z profili, wkrętów, kołków, wieszaków, łączników poprzecznych. Potrzebny będzie także niwelator laserowy, aby wyznaczyć właściwe poziomy. Do odpowiednio przygotowanej konstrukcji mocuje się przycięte na wymiar płyty gipsowo-kartonowe, które należy jeszcze wykończyć z pomocą siatki spoinowej, zbrojącej, preparatu gruntującego i masy szpachlowej. Jeśli nad sufitem występuje strych nieużytkowy, konieczne będzie także ocieplenie sufitu np. wełną mineralną. Z powodu czasochłonności i stopnia trudności prawidłowego rozłożenia konstrukcji, przymocowania płyt i ich wykończenia, wiele osób rezygnuje z samodzielnego montażu i zleca wykonanie sufitu podwieszanego wyspecjalizowanej ekipie. 

Koszty

Mimo stopnia skomplikowania montażu i ilości elementów, sufit podwieszany jest tańszą opcją. Wynika to z większej popularności, szerokiej dostępności i niższej ceny materiałów. Jeśli zależy nam na obniżeniu kosztów wykończenia budynku, a nie na szybkości realizacji, zdecydowanie lepszym rozwiązaniem będzie sufit podwieszany z płyt gipsowo-kartonowych. Oczywiście cena całości będzie zależna m.in. od rodzaju stelaża (drewno vs metal), aktualnych cenach płyt g-k czy cenach robocizny.

Sufit napinany czy podwieszany? Wady i zalety

Sufit napinany i podwieszany - wady i zalety (tabela)
Sufit napinany i podwieszany - wady i zalety (tabela)

Sufity napinane mają wiele zalet, ale i kilka wad. Do atutów można zaliczyć montaż, który co prawda musi wykonać wyspecjalizowana ekipa, ale trwa zaledwie jeden dzień. Kolejną zaletą jest niewielka waga folii, przez co membrana może być zamontowana praktycznie na każdym stropie, bez ryzyka zbędnych obciążeń. Materiał jest lekki, ale z drugiej strony mało odporny na uszkodzenia mechaniczne. Nie ma również możliwości wysunięcia niektórych części sufitu niżej od innych, w przeciwieństwie do sufitu podwieszanego. Oba rodzaje sufitów tworzą natomiast gładką powierzchnię, pod którą można ukryć nieestetyczne instalacje, przewody, rury. Jeśli chodzi o utrzymanie w czystości, sufit napinany wystarczy myć czystą wodą. Niestety taki sufit nie daje możliwości zamontowania tradycyjnych lamp czy żyrandoli.

Sufit podwieszany ma więcej zalet. Jest przede wszystkim tańszy w montażu. Materiały również wiążą się z mniejszą inwestycją - płyty gipsowo-kartonowe dostępne są we wszystkich składach budowlanych w niskich cenach. Możemy również zaoszczędzić na kosztach robocizny, ponieważ występuje możliwość samodzielnego montażu, przy czym pamiętajmy, że jest on skomplikowany i wiąże się z dużym ryzykiem popełnienia błędów. Kolejną zaletą jest możliwość obniżenia niektórych części sufitu w obrębie jednego pomieszczenia, co pozwala uzyskać bardzo ciekawe efekty aranżacyjne. Pozwala ponadto na montaż dowolnego oświetlenia, co jest niewątpliwym atutem.

Komentarze

Ten artykuł nie został jeszcze skomentowany.