Jabłoń Cortland – czym różni się od innych jabłoni?

Jest krzyżówką odmian 'McIntosh' oraz 'Ben Davis', stworzoną w Stanach Zjednoczonych. Jabłoń 'Cortland' szczyt powodzenia w Polsce osiągała w latach 80 ubiegłego wieku. Z czasem jej miejsce zajmowały inne odmiany, odporniejsze na choroby i mniej wymagające. Czy słusznie? W odróżnieniu od innych odmian 'Cortland' nie ma wygórowanych wymagań dotyczących stanowiska czy gleby. Jakie cechy ma jabłoń 'Cortland'? Kiedy następuje zbiór jabłek 'Cortland'? Jakie wymagania ma 'Cortland'?

Jabłonie w sadzie
Jabłoń Cortland – czym różni się od innych jabłoni?

SPIS TREŚCI

  • Jabłoń 'Cortland' – charakterystyka
  • Jak pielęgnować jabłoń 'Cortland'?
  • Jak sadzić jabłoń 'Cortland'?

Jabłoń 'Cortland' – charakterystyka

Nabywając jabłoń 'Cortland' na sadowniczy.pl można spodziewać się odmiany zaliczanej do średnich i średnio plennych, systematycznie owocującej, choć pyszne jabłka nie odznaczają się imponującą masą. Jabłka 'Cortland' można przeznaczyć do bezpośredniego spożycia, soków, sałatek owocowych, a nawet pieczenia.

Cechy wyróżniające jabłoń 'Cortland':

 

  • Drzewo

Jabłoń 'Cortland' jest średniej wielkości drzewem owocowym. Jej wysokość wynosi średnio od 3 do 4 metrów. Jest mocno rosnącym drzewem, którego regularna i szeroka korona wymaga dla poprawnego rozwoju odpowiednio dużej przestrzeni. Gałęzie są silne i wytrzymałe, przez co przycinanie może sprawić nieco kłopotu. Jabłoń 'Cortland' kwitnie wiosną różowymi, pachnącymi kwiatami.

 

  • Owoce

Owoce jabłoni 'Cortland' mają średnią wielkość i kulisty kształt. Ich skóra jest gładka, cienka i żółtawozielona, pokryta czerwonymi paskami i rumieńcami. Czerwony kolor owoców staje się intensywny po nasłonecznionej stronie jabłoni. Miąższ jest soczysty, chrupiący, biały lub lekko żółty, o słodko-kwaśnym smaku.

 

  • Termin dojrzewania

Jabłka 'Cortland' dojrzewają wczesną jesienią. W rejonach odznaczających się wyższymi temperaturami zbiory można rozpoczynać już pod koniec sierpnia.

 

  • Wymagania

Jabłoń 'Cortland' najlepiej rośnie w umiarkowanym klimacie. Preferuje gleby przepuszczalne o umiarkowanej wilgotności. Należy unikać zastoisk wody.

Drzewo owocowe wymaga dużej dawki słońca, co zapewnia intensywny rozwój i dojrzewanie owoców. Odmiana jest dość odporna na mróz. Z uwagi na podatność drzewa na wystąpienie parcha jabłoni, trzeba pamiętać o usuwaniu opadłych jesienią liści

Jak pielęgnować jabłoń 'Cortland'?

Sadząc jabłoń, warto pamiętać o tym, że 'Cortland' nie jest w stanie zapylić się własnym pyłkiem. W sąsiedztwie dobrze jest posadzić jabłonie np. 'McIntosha' czy 'Spartana'. To nie wszystko. Należy też regularnie dbać o wzrost przewodnika, poprzez skracanie w momencie, kiedy osiągnie ponad 60 cm (należy go uciąć aż o 20 cm).

Posiadacze drzew karłowych prowadzonych przy podporach mogą ograniczyć się do delikatnego przycięcia, pozbywając się przy tym się pąka kwiatowego ze szczytu. Jabłonie półkarłowate uprawiane bez podpór będą wymagały odpiłowania nawet 2/3 gałęzi. Zabieg ten ma pobudzić drzewa do wzrostu.

W okresie letnim powinno nastąpić uszczykiwanie pędów lub ich przycinanie o ok. 1/3. Czynność wykonuje się w trakcie formowania koron, przy czym pędy wycina się ze środka korony.

Jabłka 'Cortland' zazwyczaj dojrzewają pod koniec września lub na początku października. Sygnałem do rozpoczęcia zbiorów jest intensywny czerwony kolor jabłek.

Jak sadzić jabłoń 'Cortland'?

Mimo że jabłoń 'Cortland' nie ma specjalnych wymogów w kontekście stanowiska, dobrze jest przed przystąpieniem do sadzenia wzbogacić glebę, stosując kompost lub obornik. Powinna być ona dobrze drenowana o optymalnym pH (6,0-7,0).

 

  • Stanowisko

Jabłoń 'Cortland' najlepiej rozwija w pełnym słońcu, jednak dopuszcza się lekko zacienione stanowisko.

 

  • Sadzenie

Dołek powinien mieć głębokość i szerokość umożliwiającą swobodne rozłożenie systemu korzeniowego. Przed przysypaniem sadzonki należy sprawdzić, czy poziom gleby jest taki sam, jak warstwa gleby przykrywającej korzenie.

 

  • Nawadnianie

Jabłoń 'Cortland' wymaga regularnego nawadniania, szczególnie podczas suchych okresów. Wilgotność gleby powinna być utrzymana na stałym poziomie, jednak nadmierne zalewanie, doprowadzi do zgnilizny korzeni.

 

  • Nawożenie

Polecany jest nawóz organiczny lub nawóz przeznaczony dla drzew owocowych. Nawożenie stosuje się na początku wiosny i latem. Zabieg wspomaga rozwój silnych i zdrowych pędów oraz dostarcza składniki odżywcze.

 

  • Cięcie

Regularne cięcie jabłoni jest niezbędne, aby utrzymać jej kształt oraz pobudzić nowe pędy do wzrostu. Przy okazji usuwa się w ten sposób martwe, chwiejne lub chore gałęzie. Cięcie można wykonywać wczesną wiosną lub późną jesienią, kiedy drzewo jest w stanie uśpienia.

Przez cały okres rozwoju jabłoni 'Cortland' należy prowadzić nadzór pod kątem występowania szkodników i chorób (mszyce, przędziorki czy parch jabłoni). W takich sytuacja ważna jest szybka reakcja i stosowanie zalecanych środków ochrony.

Komentarze

Ten artykuł nie został jeszcze skomentowany.