Jak zaprojektować oświetlenie przydomowego terenu?

Nie tylko w domu trzeba zadbać o właściwe oświetlenie. Warto też zatroszczyć się o lampy doświetlające całą posesję. To sposób na większy komfort, poprawę estetyki ogrodu oraz bezpieczeństwo dla wszystkich domowników.

Jak zaprojektować oświetlenie przydomowego terenu?

Jakie lampy powinny trafić do ogrodu? Gdzie je umieścić i czym się kierować podczas dopasowywania produktów oświetleniowych? O tym napiszemy poniżej.

Lampy w ogrodzie - najważniejsze funkcje

Dlaczego montuje się systemy oświetleniowe w otoczeniu domu? Najprostszą odpowiedzią jest chęć poprawy komfortu przemieszczania się w ramach posesji w nocy, bez obaw o potknięcia i upadki. To również szansa na zbudowanie nastrojowego kącika na balkonie, tarasie lub w altanie do wypoczynku wieczorową porą.

Lampy zewnętrzne potrafią podnieść poziom bezpieczeństwa również w inny sposób. To dzięki punktom świetlnym rozjaśnia się strefę wokół domu, przez co łatwo zauważyć, kto stoi przed drzwiami lub czy na terenie posesji nie pojawił się nieproszony gość. Niektóre oprawy, podłączone do systemu inteligentnego oświetlenia, mają nawet funkcję symulowania obecności, co potrafi wypłoszyć potencjalnych złodziei.

Światło w ogrodzie pełni rolę estetyczną. Dobrze rozmieszczone oprawy doświetlają ciekawe okazy roślinne i małą architekturę, tworząc spektakularną grę świateł i cieni, dzięki czemu ogród prezentuje się atrakcyjnie nawet w nocy. Dlatego też warto zaplanować dobór opraw i ich lokalizację w przydomowym terenie już na etapie tworzenia całej aranżacji. Wówczas uzyskuje się najbardziej spójny efekt.

Jak wybierać lampy do ogrodu - kluczowe parametry

Gdy dobiera się oświetlenie do ogrodu, trzeba zwrócić uwagę na kilka kluczowych kwestii. Przede wszystkim lampy zewnętrzne są narażone na niszczycielskie czynniki atmosferyczne. Oznacza to, że należy wybierać wyłącznie modele o podwyższonym współczynniku IP (nie niższym niż IP44 dla lamp na otwartym terenie) oraz wykonanych z trwałych materiałów, odpornych na działanie korozji. Wówczas produkt oświetleniowy posłuży w optymalnej kondycji przez długi czas. Na szczęście szeroki wybór takich konstrukcji oferuje choćby sklep z oświetleniem LightPlus.

Kolejną kwestią jest dostępność zasilania. Do oświetlenia ogrodu można wybrać lampy solarne, które wytwarzają niezbędną energię z promieni słonecznych w ciągu dnia i magazynują ją w specjalnych akumulatorach, by wykorzystać do zasilania źródeł światła nocą. Jeśli jednak zamierza się umieścić w ogrodzie lampy zasilane z sieci, warto wcześniej przemyśleć całą instalację, by zoptymalizować funkcjonalność systemu oraz obniżyć koszty. Dobrym pomysłem dla ograniczenia wydatków na oświetlenie może się okazać też inwestycja w rozwiązania LED o wysokiej energooszczędności i funkcjonalności.

Najciekawsze rozwiązania do oświetlenia ogrodu

Jakie lampy powinny trafić do ogrodu? W różnych jego częściach stosuje się inne rozwiązania. Do doświetlenia elewacji wykorzystuje się praktyczne oczka wpustowe i kinkiety, które trafiają choćby na ganki, tarasy i balkony, by rozjaśnić miejsca, gdzie najczęściej spędza się czas po zmroku. W przestrzeniach zadaszonych można pozwolić sobie na modele wiszące.

Na otwartej przestrzeni wykorzystuje się natomiast inne konstrukcje. Dużą popularnością cieszą się choćby:

  • lampy na słupkach,

  • oprawy najazdowe.

Służą do doświetlania podjazdów do garażu i ścieżek dojścia do domu, a także alejek, ozdobnych rabat kwiatowych i elementów małej architektury ogrodowej. Stanowią równocześnie rozwiązanie praktyczne i dekoracyjne, które buduje klimat danego miejsca.

Pamiętajmy, by dobierać produkty oświetleniowe do własnych potrzeb, ale też do estetyki przestrzeni. Minimalistyczne i geometryczne lampy idealnie wpiszą się w ogrody nowoczesne, a bardziej dekoracyjne rozwiązania najlepiej dopełnią aranżacje klasyczne, rustykalne i retro.

Bezpieczny i piękny ogród również po zmroku

Oświetlenie do przydomowego terenu pełni szereg ważnych funkcji użytkowo-estetycznych. Warto zatroszczyć się o to, by właściwe lampy znalazły się w odpowiednich miejscach - dla własnej wygody i bezpieczeństwa.

Komentarze

Ten artykuł nie został jeszcze skomentowany.