Projekty domów z nowoczesną elewacją
Ponad 5000 domów! Projekty domów z nowoczesną elewacją w ofercie Tooba.pl. Zapraszamy do przeglądania projektów – do każdego z nich proponujemy także pakiet gratisów. W przypadku pytań służymy pomocą online (projekty@tooba.pl) lub telefonicznie (tel.52 384 49 90).
Domy z nowoczesną elewacją – projekty w ofercie Tooba.pl
W naszej ofercie znajduje się ponad 5000 gotowych planów domów z nowoczesną elewacją. To zarówno domy parterowe, jak i z poddaszem czy piętrowe – każdy z Państwa z pewnością znajdzie idealny projekt dla siebie, który spełni oczekiwania wszystkich domowników.
Czym różnią się domy z nowoczesną elewacją od projektów domów nowoczesnych?
Różnica jest podstawowa: domy z nowoczesną elewacją nie muszą posiadać bardzo nowoczesnych rozwiązań, jeśli chodzi o użytkowanie domu czy jego konstrukcję. Nie muszą również mieć bardzo nowoczesnego wyglądu – odważnego, charakterystycznego dla modernistycznych, kubicznych brył. Domy z nowoczesną elewacją nierzadko są bardzo proste w budowie, mają prostą konstrukcję dach dwu- lub czterospadowy, a także są domy tanie w budowie. Jednak dzięki nowoczesnej elewacji – prezentują się bardzo efektownie, stylowo i modnie – jak widać, niedużym kosztem! To doskonałe rozwiązanie dla osób, które lubią nowoczesne projekty, ale mają ograniczony budżet lub po prostu chcą zbudować minimalistyczny, prosty dom, bez zbędnych załamań na dachu czy niepraktycznych urozmaiceń.
Projekty domów z nowoczesną elewacją – sposób na tani, nowoczesny dom!
Tak jak wspomnieliśmy, domy z nowoczesną elewacją bardzo często tylko pozornie wyglądają na drogie. Z reguły nowoczesna elewację wprowadza się w celu nadania efektownego wyglądu prostym bryłom, osadzonym na planie kwadratu czy prostokąta. Jeśli zależy Państwu na taniej budowie domu, warto sięgnąć właśnie po tego typu projekty! Dom tani w budowie charakteryzuje się prostym kształtem, brakiem zbędnych załamań na dachu czy wystających z bryły elementów konstrukcyjnych – typu wykusze i lukarny, a także prostym dachem dwuspadowym (także płaskie dachy oraz czterospadowe uchodzą za tanie w budowie). Jeśli chcą Państwo dowiedzieć się więcej na ten temat, zapraszamy do lektury artykułu „Dom tani w budowie – jak wybrać projekt?”.
Zanim kupisz projekt domu, sprawdź rodzaj ścian!
Zanim podejmą Państwo decyzję o zakupie konkretnego projektu domu, warto odpowiedzieć sobie na kilka pytań. Na przykład, jaka elewacja będzie pasować do stylistyki domu i całej posesji, w tym także okolicy? Czy działka znajduje się w miejscu narażonym na szkodliwe działanie warunków atmosferycznych (np. znajduje się blisko lasu)? Odpowiedzi na te pytania powinny być wyznacznikiem co do wyboru elewacji dla naszego przyszłego domu.
Należy również dostosować rodzaj elewacji do rodzaju ścian zewnętrznych. Inne elewacje są bowiem polecane do ścian jednowarstwowych bez ocieplenia, a inne w przypadku ścian dwuwarstwowych (czyli w ścianach z warstwą ocieplenia ze styropianu lub wełny). Konkretniej: dla jednowarstwowych można stosować np. tynki gładkie, tradycyjne, a wierzchnią warstwę stanowi tynk cienkowarstwowy. Z kolei na ścianach dwuwarstwowych często stosuje się także okładziny ceramiczne. Obecnie projektowane domy mogą mieć także ściany trójwarstwowe – wówczas posiadają one już warstwę elewacyjną w postaci muru osłonowego z cegły klinkierowej lub elementów silikatowych.
Domy z nowoczesną elewacją – czyli jaką? Trendy 2020/2021
W kategorii projektów domów z nowoczesną elewacją znajdują się zarówno całkowicie świeże projekty, jak i domy, które wiodą prym w trendach architektonicznych już od zeszłego sezonu. Przeglądając projekty można zauważyć, że wiele z nich posiada elewację wykonaną z taniego tynku cienkowarstwowego lub tradycyjnego, który jest wykończony warstwą farby. To bardzo proste, tanie, a także – jak widać – nowoczesne rozwiązanie, ponieważ obecne trendy coraz bardziej zmierzają ku minimalistycznym kształtom, formom, fakturom, wykończeniom. Także trendy sprzyjają nie tylko przestrzeni, która nas otacza (minimalizm nikomu nie przeszkadza – jest neutralny, mało krzykliwy, pasuje niemal do wszystkiego), ale także naszym portfelom.
Na pewno Państwa uwagę zwróciły projekty domów z elewacją wykończoną okładziną, płytkami lub drewnem. To drugi, bardzo silny trend architektoniczny od 2020 roku – za pewne pozostanie z nami na dłużej. W nowoczesnych domach coraz częściej projektanci stosują okładziny na elewacji – w całości lub jedynie na części (zwykle frontowej). Popularnym zabiegiem jest także wykańczanie części elewacji płytkami kamiennymi, ceramicznymi lub klinkierowymi – a wszystkie z nich można układać na elewacjach ocieplonych, jak i nieocieplonych (układając jednak płytki na ociepleniu, bardzo ważne jest wcześniejsze zamocowanie płyt ociepleniowych do ścian za pomocą łączników mechanicznych z trzpieniem stalowym). W przypadku modnych okładzin drewnianych proponowanych w projektach domów z nowoczesną elewacją, do wyboru mamy głównie drewno egzotyczne lub pochodzące z północnych rejonów globu (np. modrzew syberyjski). Jeśli chodzi o okładziny drewniane, większość osób decyduje się jednak na gotowe profile imitujące drewniane deski – profile te są bardzo łatwe w montażu, a także trwałe i nie wymagają takiej pielęgnacji, jak prawdziwe drewno.
Ściany trójwarstwowe – jaką mogą mieć elewację? Propozycje z projektów Tooba.pl
Ściany trójwarstwowe wykonuje się z cegły klinkierowej lub cegieł wapienno-piaskowych. Ściany te są kosztowne, ale zapewniają bardzo elegancki wygląd, a także są bardzo trwałe – charakteryzują się wysoką wytrzymałością przez wiele lat. Ściany trójwarstwowe możemy jednak nieco urozmaicić – nie jesteśmy „skazani” na klinkier czy cegłę. Możliwa jest zmiana wyglądu, poprzez zamocowanie do ścian np. płyt paneli imitujących drewno, blachę, beton architektoniczny lub kamień. To dość niespotykane w Polsce wykończenia (mowa zwłaszcza o okładzinach imitujących blachę), ale są warte uwagi, ze względu na oryginalny, nowoczesny charakter.
Elewacja domu, który znajduje się blisko lasu lub jeziora
W przypadku, gdy nasza działka znajduje się blisko lasu lub zbiornika wodnego, niestety elewacja jest o wiele bardziej narażona na wilgoć czy porost mchem/glonami. W takiej sytuacji najlepiej zastosować – jako wykończenie ścian zewnętrznych domu – tynki zawierające silikony lub biocydy. Ich zawartość w preparacie do wykończenia elewacji sprawi, że ściana będzie odpierać wodę, a składniki biobójcze pozwolą nam uniknąć rozwoju glonów na elewacji. Na przykład tynki silikonowe posiadają właściwości samoczyszczące – woda nie wnika w nie, lecz zbiera zabrudzenia i je usuwa.