Pomieszczenia gospodarcze - jak zaplanować pralnię i pomieszczenia gospodarcze w projekcie domu?
Pomieszczenia gospodarcze w domu mogą pełnić różne funkcje, np. spiżarni, garderoby, kotłowni, pralni. Bez wątpienia takie dodatkowe pomieszczenie w domu jest przydatne, zwłaszcza jeśli nie dysponujemy strychem lub składzikiem. Warto więc sprawdzić, jak je zaplanować już na etapie projektowania domu, aby było funkcjonalne.
Dlaczego warto wybrać projekt domu z pomieszczeniami gospodarczymi?
Przy wyborze projektu domu warto zwrócić uwagę, czy znajdują się w nim pomieszczenia gospodarcze lub czy występuje możliwość wprowadzenia takiej zmiany. Pralnie, spiżarnie, różnego rodzaju składziki czy suszarnie to pomieszczenia, które istotnie zwiększają funkcjonalność domu i komfort korzystania z niego. Szczególnie jeśli mamy niewiele miejsca do przechowywania, brakuje piwnicy czy strychu.
Jak duże powinno być pomieszczenie gospodarcze w projekcie i jak je wykorzystać?
Z reguły pomieszczenia gospodarcze nie zabierają zbyt wiele powierzchni użytkowej. Zazwyczaj wystarczającą powierzchnią jest metraż 3-5 m2. W praktyce pomieszczenie to ma służyć w domu jako:
- schowek,
- spiżarnia,
- pralnia,
- garderoba,
- suszarnia
- kotłownia.
Ze względu na niewielki wymagany metraż, pomieszczenia gospodarcze łatwo wkomponować praktycznie w każdy projekt domu. Warto jednak zwrócić uwagę na ich usytuowanie w budynku, aby lokalizacja była adekwatna do funkcji. Np. spiżarnia powinna znajdować się blisko kuchni, a pralnia z suszarnią - niedaleko łazienki lub garderoby.
Jak zaplanować pomieszczenia gospodarcze w domu?
Mogłoby się wydawać, że pomieszczenie gospodarcze jest łatwe do zaprojektowania. Nic bardziej mylnego. Jeśli ma np. pełnić funkcję pralni z suszarnią, konieczne jest funkcjonalne zaplanowanie instalacji elektrycznej i wodnej, na jak najwcześniejszym etapie. Poniżej przedstawiamy garść wskazówek, jak urządzić pomieszczenia gospodarcze w zależności od docelowej funkcji.
Spiżarnia
Spiżarnię najlepiej zlokalizować jak najbliżej kuchni oraz po północnej stronie domu. Jeśli posiadamy piwnicę, ona również będzie dobrym miejscem dla przechowywania przetworów. Nie mniej jednak spiżarnia w strefie mieszkalnej domu jest bardzo przydatna pod względem łatwego dostępu do zapasów. Może ponadto pełnić dodatkowe funkcje. Jakie?
Przykładem jest sytuacja, gdy w jednym domu mieszka młoda rodzina z rodzicami w podeszłym wieku. W spiżarni można umieścić wówczas dodatkową lodówkę i regały dla jednej z rodzin, aby ułatwić wspólne funkcjonowanie.
Spiżarnia nierzadko służy także jako miejsce na szafę teleinformatyczną, gdy nie ma na nią miejsca w innych częściach domu.
Na etapie projektowania warto więc pomyśleć o takich aspektach, aby odpowiednio dostosować wielkość spiżarni, jej lokalizację oraz instalacje. Zwykle wystarczająca jest powierzchnia ok. 2 m2.
Aby wykorzystać każdy centymetr przestrzeni, warto zagospodarować ją wysokimi regałami z licznymi półkami (np. regałami magazynowymi). Spiżarnia nie musi mieć okna i nie powinna być ogrzewana. Należy z kolei zadbać o właściwą wentylację.
Kotłownia
Kotłownia to niezbędne pomieszczenie w przypadku ogrzewania paliwami stałymi. Warto ją mieć także w przypadku ogrzewania gazem czy pompą ciepła, o ile pozwala na to metraż domu (alternatywą jest umieszczenie jednostki w garażu). W takim pomieszczeniu można dodatkowo zainstalować inne elementy, np. stację uzdatniania wody. Z pewnością osobna kotłownia przyda się w każdym domu.
Kotłownię najlepiej zaplanować obok garażu lub w piwnicy. Jeśli chodzi o jej urządzenie, zależy to od rodzaju ogrzewania. Najmniej kłopotliwy będzie piec gazowy czy pompa ciepła - urządzenia te nie wymagają specjalnego dostosowania pomieszczenia. Jeśli jednak ogrzewamy dom paliwem stałym, w kotłowni powinno znaleźć się miejsce na składowanie paliwa. W tym przypadku ważna jest także wentylacja zgodna z przepisami oraz wykończenie wnętrza materiałami ognioodpornymi.
Pralnia
Projekty pralni zyskują na popularności, podobnie jak i projekty domów z takim pomieszczeniem. Nowoczesna pralnia w domu istotnie zwiększa jego funkcjonalność. Pozwala na uniknięcie wstawiania pralki do łazienki, przez co zyskujemy w niej miejsce np. na prysznic obok wanny.
Jak urządzić pralnię w domu? Jeśli dysponujemy odpowiednio dużym metrażem, pralnia może pełnić także funkcję suszarni i być miejscem do prasowania. Wstawimy tutaj ponadto kosz na pranie, zlewozmywak, suszarkę bębnową lub tradycyjną. Przyda się również zabudowa na środki czystości. Mała pralnia w domu to także lepszy wybór niż całkowite zrezygnowanie z niej. Nawet w pomieszczeniu o niewielkim metrażu można zaplanować miejsce do prania i suszenia, zyskując dodatkową powierzchnię w łazience.
Planując pralnię w domu, warto pomyśleć o dobrej wentylacji i ogrzewaniu. Podłogi i ściany powinny być wykończone materiałem odpornym na wilgoć - podobnie, jak w łazience. Konieczna jest także przemyślana instalacja elektryczna i wodna, pozwalająca na funkcjonalne urządzenie tego pomieszczenia.
Gdzie najlepiej zaprojektować pralnię? Jeśli dom ma stosunkową małą powierzchnię, ograniczającą możliwość wygospodarowania osobnego pomieszczenia, pralnię można urządzić np. pod schodami w korytarzu. Innym pomysłem jest pralnia na poddaszu.
Garderoba
Garderoba to bardzo funkcjonalne pomieszczenie, zwłaszcza jeśli dom zamieszkuje wieloosobowa rodzina. Powinna mieć min. 3,5-4 m2. Najlepszym usytuowaniem dla garderoby jest okolica pralni, sypialni lub łazienki. Coraz częściej garderobę urządza się na poddaszu nad garażem.
Jak urządzić garderobę w domu? Przede wszystkim warto wyposażyć się w system regałowy lub zamówić zabudowę na wymiar. Warto pomyśleć także o montażu dużego lustra i miejscu do przebierania. W garderobie przyda się ponadto oświetlenie wnętrz szaf. Jeśli zamierzamy tutaj prasować, na etapie projektowania tego pomieszczenia należy mieć to na względzie - zwłaszcza pod kątem potrzebnego metrażu.
Komentarze
Ten artykuł nie został jeszcze skomentowany.