Jadalnia – jak wygospodarować ją w małym mieszkaniu?

Dzisiejsze mieszkania, szczególnie w dużych miastach mają coraz mniejsze metraże. Można więc stwierdzić, że posiadanie osobnego pomieszczenia będącego jadalnią to luksus, na który niewielu może sobie pozwolić. Jednak taką przestrzeń można wydzielić także z innego pomieszczenia. Jak to zrobić?

null

Jadalnie częściej projektowane są w domach, gdzie metraż nie stanowi tak dużego problemu. Jednak obecnie, nawet w takich przypadkach, często planuje się je jako przestrzenie połączone z kuchnią lub salonem. Ma to swoje uzasadnienie praktyczne – w jadalni blisko kuchni łatwiejsze jest podawanie posiłków. Z kolei jadalnia w salonie umożliwia np. wspólne oglądanie telewizji. Jednak niezależnie od lokalizacji, nawet na niewielkim metrażu da się wygospodarować miejsce na spożywanie posiłków.

Krzesła do jadalni

W takiej przestrzeni muszą znajdować się wygodne krzesła. Jeśli jadalnia ma być połączona z salonem, to warto postawić na względy estetyczne i wybrać efektowne, pasujące do wystroju krzesła tapicerowane dostępne tutaj: http://www.halomeble.pl/252-krzesla-tapicerowane. Są one dostępne w najmodniejszych wzorach i mogą stanowić ciekawy akcent kolorystyczny. Krzesło tapicerowane jest też meblem bardzo wygodnym, na którym można siedzieć przez wiele godzin. Przykuwającym uwagę elementem aranżacji jadalni może być też krzesło welurowe. Takie krzesła pomogą nieco zmiękczyć i ocieplić pomieszczenie, sprawiając, że będzie się ono wydawało bardziej przytulne.

Miejsce do jedzenia w kuchni

Jeśli nie dysponujemy odpowiednio dużą powierzchnią, to miejsce do spożywania posiłków można wygospodarować w kuchni. Może to być przedłużony blat lub wyspa kuchenna. Nawet w bardzo małych kuchniach można skorzystać z pomysłowych rozwiązań – np. składanych stolików lub dodatkowych, wysuwanych blatów. Kwestią, o której trzeba pamiętać, jest dobranie odpowiedniej wysokości krzeseł. Hokery sprawdzą się przy wyższych blatach, natomiast do tych o standardowej wysokości będą lepiej pasowały zwykłe krzesła i taborety. Warto zadbać, aby wymiary takiego miejsca pozwalały na przyjęcie komfortowej pozycji i umożliwiały wygodne spożycie posiłku.

Przestrzeń jadalniana w salonie

Wydzielenie przestrzeni jadalnianej w salonie pozwala na zastosowanie ciekawych aranżacji wnętrza. Jeśli istnieje taka możliwość, to warto wizualnie oddzielić od siebie strefę wypoczynkową i jadalnianą. Ciekawym i bardzo modnym pomysłem są np. lekkie ścianki z lameli czy odgrodzenie części jadalnej przy pomocy regału lub kwietnika. Jeśli metraż wymaga oszczędności miejsca, to można zastosować pomysłowe rozwiązania. W takich przypadkach sprawdzi się rozkładany, regulowany stół, który na co dzień będzie spełniał funkcję stolika kawowego, a w czasie odwiedzin gości, po rozłożeniu sprawdzi się jako stół jadalniany. Na rynku dostępne są różne rodzaje takich stołów w wielu stylach, więc bez problemu można zaleźć model pasujący do danego wnętrza.

Komentarze

Ten artykuł nie został jeszcze skomentowany.