Jaką wybrać półkę na książki? Poradnik

Stworzenie domowej biblioteczki składającej się z ulubionych książek to marzenie wielu osób. Najczęściej jednak ciężko jest je zrealizować z powodu braku miejsca na wstawienie regałów, na których można by było poukładać posiadane egzemplarze.

Półki na książki - jakie wybrać?
Półki na książki - jakie wybrać?

1. Rodzaj półek na książki
2. Półka na książki dla każdego typu pomieszczenia
3. Półki na książki wiszące
4. Półki na książki narożne
5. Półki na książki strojące - regały
6. Półki na książki - ciekawe pomysły i aranżacje

Rozwiązaniem tego problemu mogą być półki na książki, które obecnie można znaleźć w przeróżnych rozmiarach, kształtach i kolorach. Dzięki temu uda się je dopasować do każdego pomieszczenia.

Rodzaj półek na książki

Osoby, którym półka na książki kojarzy się ze zwykłą poziomą deską, mogą być zaskoczone tym, jak wyglądają nowe modele. Wiele z nich charakteryzuje się oryginalnym designem i świetną jakością wykonania, więc oprócz tego, że pomogą zaprowadzić porządek z kolekcją książek, mogą stać się wyjątkową ozdobą całego mieszkania. Jednocześnie ceny półek są na tyle zróżnicowane, że klienci mogą znaleźć dobre modele w cenach nieprzekraczających 50 złotych, jak i stylowe półki dla najbardziej wymagających czytelników, które kosztują ponad 1000 zł.

Półka na książki dla każdego typu pomieszczenia

Dzięki temu, że rodzaje półek na książki są tak zróżnicowane, będziesz mógł urządzić własną biblioteczkę w salonie, sypialni lub stworzyć kącik z książkami dla dziecka. W ofercie sklepu internetowego z meblami możesz znaleźć półki o prostym designie, które będą pasowały do minimalistycznych wnętrz. Możesz tu również zamówić bardziej wyszukane egzemplarze, jak i półki pasujące do eleganckich mieszkań. Zanim jednak przejdziesz do zamawiania odpowiedniej półki, zastanów się, czy w twoim przypadku lepiej postawić na rozwiązania wiszące, czy stojące.

Półki na książki wiszące

Oryginalne półki na książki, które można powiesić na ścianie to świetny wybór dla osób, które nie mają za wiele miejsca. Dzięki nim nie trzeba wygospodarowywać wolnego miejsca na to, aby postawić masywny regał. Wybór wieszanej półki pozwoli uzyskać efekt lekkości, co jest szczególnie ważne w małych mieszkaniach. Nawet średnich rozmiarów regał mógłby je niepotrzebnie zagracić, a półkę wiszącą zawsze można umiejscowić nad łóżkiem, biurkiem lub w wielu innych miejscach. Jest to świetny sposób na wykorzystanie wolnego miejsca na ścianach. Jeżeli natomiast wybrana przez ciebie półka wisząca na książki nie pomieści całego księgozbioru, zawsze możesz powiesić kilka półek obok siebie, co przełoży się na świetny efekt. Niektóre modele półek projektowane są w taki sposób, że łącząc kilka w jedną dużą półkę, można stworzyć praktyczną dekorację. Przykładem są półki ścienne Panama, które można zamówić w sklepie https://www.sfmeble.pl/pomieszczenia/salon/polki.html. Mają one kształt litery L, więc można je powiesić zarówno poziomo, jak i pionowo. W każdym przypadku uzyskasz ciekawą dekorację. W opakowanie znajdują się dwie półki o wymiarach 35 x 70 centymetrów, ale nic nie stoi na przeszkodzie, aby zamówić kilka takich zestawów i przenieść na ścianę całą biblioteczkę.

Półki na książki narożne

Wiele osób narzeka na to, że ze względu na specyficzny rozkład mieszkania nie mogą sensownie wykorzystać miejsca w rogu pomieszczenia. Półki na książki narożne zazwyczaj rozwiązują ten problem. Jeżeli zdecydujesz się na takie półki na książki w salonie, a w ich pobliżu postawisz wygodny fotel, będziesz mógł tanim kosztem stworzyć świetny kącik, w którym w wolnych chwilach domownicy będą mogli oddawać się lekturze. Nie zapomnij jednak o dobrym oświetleniu, aby wielogodzinna lektura nie męczyła oczu. 

Półki na książki strojące - regały

Jeżeli posiadasz duże mieszkanie i preferujesz tradycyjne rozwiązania, możesz rozważyć nowoczesne półki na książki w formie stojących regałów. Jedną z zalet takich półek jest uproszczony montaż, gdyż wystarczy je złożyć i postawić w wybranym miejscu, aby można było zacząć układać książki. Odpada wówczas konieczność wiercenia dziur w ścianach, czego nie da się uniknąć przy wiszących półkach. Taka półka na książki stojąca oferowana jest w różnych rozmiarach, dlatego przed zakupem zmierz, jaki regał zmieści się w wybranym pomieszczeniu. Co się natomiast tyczy optymalnej wysokości, to warto wybrać taki regał, który nie będzie za wysoki w porównaniu do pozostałych mebli. Zbyt wysoki regał utrudni ci również sięganie po książki znajdujące się na górnych półkach, chociaż w takich przypadkach można skorzystać ze specjalnego schodka.

Półki na książki - ciekawe pomysły i aranżacje

Nie jest tajemnicą, że wielu czytelników czas na lekturę znajduje tylko w sypialni. Tym samym, nawet jeżeli nie chcesz w tym pomieszczeniu tworzyć dużej biblioteczki, zawsze możesz rozważyć zakup półki na książki w sypialni, na której znajdzie się tych kilka - kilkanaście tytułów, które zamierzasz przeczytać w najbliższej przyszłości. Wykorzystaj nową półkę jako dekorację pomieszczenia, co ułatwią ci modele typu Square. Te kwadratowe półeczki zawierają motywujące cytaty, które świetnie wyglądają nad książkami. Ciekawym pomysłem aranżacyjnym jest powieszenie półki w formie organizera ściennego. Oprócz książek będziesz mógł tu przechowywać różne drobiazgi, klucze i telefon komórkowy.