Firany czy rolety – co wybrać?

Zarówno firany, jak i rolety są funkcjonalnym, a równocześnie bardzo estetycznym elementem wyposażenia wnętrz. Na który rodzaj dekoracji okna się zdecydować? Podpowiadamy w poniższym artykule.

Firany czy rolety - co wybrać?
Firany czy rolety - co wybrać?

1. Firanka – elegancka i użyteczna
2. Funkcjonalne rolety
3. Roleta + firanka

Firanka – elegancka i użyteczna

Dobrej jakości firanki od polecanego sprzedawcy, takiego jak e-sklep Alena: https://alena-firany.pl/firany.html, mają mnóstwo zalet. W zależności od rodzaju, pozwalają zasłonić okno przed intensywnym promieniowaniem słonecznym. Chronią również przed niechcianymi spojrzeniami sąsiadów albo – zwłaszcza w przypadku mieszkań na parterze, w pobliżu chodnika – osób z ulicy. Zapobiegają także przegrzaniu kwiatów na parapecie. Elegancka firana z wysokiej jakości materiału, w dodatku fantazyjnie upięta, może być również bardzo estetycznym elementem aranżacji dowolnego pomieszczenia.

Gotowe firany są bardzo dekoracyjne i można je z powodzeniem montować w różnych miejscach. Szczególnie dobrze sprawdzą się w salonie, ale znajdą zastosowanie także w kuchni, sypialni, gabinecie, pokoju dziecięcym czy każdym innym pomieszczeniu. Są wykonywane z różnorodnych materiałów i tkanin. Dużym zainteresowaniem klientów cieszą się zwłaszcza produkty z satyny, organzy, woalu, enzo czy żakardu. Każdy rodzaj cechuje się wyjątkowym designem oraz konkretnymi właściwościami. Organza jest produkowana z jedwabiu. Firanki z tej tkaniny są subtelne, delikatne, prześwitujące, a równocześnie bardzo stylowe. Woal jest również przejrzysty, a ponadto świetnie się układa. Znakomicie wygląda upinany w fantazyjne wzory. Żakard z kolei to polecany wybór dla osób stawiających na klasyczne rozwiązania. Materiał ten jest dostępny w wielu wzorach i barwach. Nie wymaga prasowania, dlatego też po wypraniu wystarczy go powiesić na karniszu, aby uzyskać wyjątkowy efekt.

Ze względu na bardzo bogaty wybór materiałów, faktur oraz kolorów, w jakich dostępne są zasłony, można je dopasować do dowolnie zaaranżowanego wnętrza. Świetnie wyglądają zarówno w pomieszczenia urządzonych w sposób klasyczny, retro, jak również nowoczesny, minimalistyczny itp.

Funkcjonalne rolety

A jak sprawa przedstawia się z roletami? Dobrej klasy rolety również posiadają mnóstwo zalet. Przede wszystkim bardzo skutecznie zabezpieczają pomieszczenie przed promieniami słońca. Można je z powodzeniem montować nawet w bardzo nasłonecznionych miejscach. Podobnie jak zasłony, chronią też przed wścibskimi, niechcianymi spojrzeniami osób z ulicy. Są także dostępne w wielu kolorach i rodzajach, jednakże paleta wzornicza nie jest tak szeroka, jak w przypadku firan.

W porównaniu z zasłonami, nieco trudniej jest utrzymać je w czystości. Właściwa pielęgnacja rolet jest trudniejsza, niż w przypadku firanek. Aby wyprać zasłony, wystarczy je zdjąć i wrzucić do pralki albo miski, z kolei w przypadku rolet sprawa jest bardziej skomplikowana. Chcąc zachować ich atrakcyjny wygląd, należy je regularnie czyścić, najlepiej specjalnymi środkami. Ich rozmontowanie celem wyczyszczenia może zakończyć się dużymi trudnościami, a nawet niemożnością powtórnego zamocowania, zwłaszcza przez osoby niemające wprawy w takich zadaniach.

Roleta + firanka

Co więc wybrać: rolety czy firanki? Wybór nie jest prosty i powinien być podjęty indywidualnie, w oparciu o konkretne potrzeby i gust właścicieli. Czy trzeba jednak wybierać i decydować się na wyłącznie jeden rodzaj dekoracji okna? Polecanym rozwiązaniem jest równoczesne zamocowanie rolet oraz firanek. Rolety efektywnie ochronią pomieszczenie przed słońcem, z kolei firany nadadzą mu wyjątkowego, oryginalnego wyglądu.