8 wskazówek jak stworzyć eklektyczne wnętrze

Eklektyzm jako styl pojawił się w XIX wieku i pierwotnie oznaczał mieszankę baroku, klasycyzmu i renesansu. Dzisiaj każde wnętrze, którego nie można przypisać do jednego konkretnego stylu, jest zwykle nazywane eklektycznym. Czy to oznacza, że można tak nazwać dowolne chaotyczne połączenie przedmiotów i gatunków? Niezupełnie. Jak każda inna koncepcja wnętrza, eklektyzm rządzi się pewnymi zasadami, a poza tym jest to jeden z najtrudniejszych w aranżacji stylów. Nieumiejętne łączenie różnorodnych przedmiotów i stylów w pewnym momencie może doprowadzić do całkowitej katastrofy.

Na pierwszy rzut oka eklektyzm - to mieszanka wszystkiego.

W aranżacji wnętrz oznacza to, że w tym samym pokoju bardzo stare i stylowe meble mogą przebywać obok super minimalistycznych, a nawet futurystycznych przedmiotów. Kolory i faktury również można mieszać, ponieważ styl eklektyczny polega na mieszaniu i dopasowywaniu. 

Styl eklektyczny polega na harmonijnym łączeniu ze sobą przedmiotów, początkowo należących do różnych stylów
Styl eklektyczny polega na harmonijnym łączeniu ze sobą przedmiotów, początkowo należących do różnych stylów

Oczywiście wszystkie elementy wystroju powinny ze sobą dobrze współgrać. Eklektyczne wnętrza z reguły są dość indywidualne i artystyczne, a domy w tym stylu nie przypominają niczego innego.

Eklektyzm to zapożyczenie różnych stylów, pomysłów i teorii...

... zaczerpnięte z różnych okresów i różnych środowisk, to sztuka łączenia ich w jeden projekt. Stworzenie eklektycznego wnętrza wymaga sporego wysiłku, licznych pomysłów i ogromnej kreatywności, aby pomieszczenie wyglądało świetnie, a jednocześnie jego części były ze sobą logicznie powiązane. To coś więcej niż tylko złożenie wszystkiego razem! 

Eklektyczny wystrój sprawdza się, gdy wszystkie te części różnych stylów uzupełniają się i podkreślają, a elementy przestrzeni są ze sobą połączone jakimś wspólnym motywem. 

Z reguły na potrzebę jednoczącego tła wykorzystywany jest jakiś neutralny kolor.

https://www.tooba.pl/porady/8-wskazowek-jak-stworzyc-eklektyczne-wnetrze
https://www.tooba.pl/porady/8-wskazowek-jak-stworzyc-eklektyczne-wnetrze

W eklektyzmie można stworzyć harmonijne połączenie wszystkich znanych stylów, takich jak tradycyjny klasyczny, etniczny, nowoczesny, retro, śródziemnomorski i innych, co pozwala osiągać niesamowite efekty. Czasami styl ten może wydawać się krzykliwy lub zbyt wymyślny, także eklektyzm jest czasami krytykowany za względny brak logiki i określonego schematu. Ale w ten właśnie sposób można łatwo przezwyciężyć stagnację stylistyczną, a aktualizacja wystroju jest prosta i interesująca. 

Pomaga on również zaspokoić różne potrzeby i zamiłowania właścicieli wnętrz, od neoklasycyzmu po vintage. Pomijając sztywne granice stylistyczne odnoszące się do określonego stylu wnętrza, można tworzyć swój własny, niepowtarzalny styl i mieć z tego ogromną satysfakcję!

A oto 8 wskazówek, jak pracować z tym stylem

1. Skala 

Dopasowanie wielkości ma ogromne znaczenie. Warto zwrócić uwagę, jak przedmioty i szczegóły wykończenia wnętrza odnoszą się do siebie pod względem rozmiarów. Dobrym pomysłem jest stworzenie warstw. To szczególnie skuteczna technika zagospodarowania atrakcyjnych wnętrz. Warto umieścić duże obiekty w tle, a mniejsze z przodu. W ten sposób możemy nadać głębi i oryginalności swojej przestrzeni.

2. Kontrasty

Lepiej wybierać przedmioty bardzo różniące się nastrojem, epoką czy stylem, pomoże to nadać wnętrzu wyrazistości. Na przykład klasyczny biały drewniany stół z zakrzywionymi nogami dobrze pasuje do nowoczesnego lustra w czarnej ramie.

Nasycone kolory tekstyliów i różnorodne przedmioty dekoracyjne wzbogacają eklektyczne wnętrze
Nasycone kolory tekstyliów i różnorodne przedmioty dekoracyjne wzbogacają eklektyczne wnętrze

3. Podział stylów

Należy ograniczyć liczbę stylów, które zamierzamy mieszać - powiedzmy nie więcej niż trzy, w przeciwnym razie oryginalny eklektyczny pokój będzie wyglądał bardziej jak sklep meblowy. Określ pożądaną atmosferę, jaką chcesz stworzyć, a następnie „gotuj” zgodnie z przepisem, mieszając wybrane style w odpowiednich proporcjach.

4. Znajdź coś wspólnego

Często jest to kolor. Pobaw się wybranymi odcieniami w meblach i dodatkach, które pomogą scalić przestrzeń, lepiej także ograniczyć liczbę kolorów. 

Idealnie sprawdzi się połączenie nie więcej niż 4 kolorów: jeden jako podstawowy do dużych powierzchni, takich jak ściany i podłogi (zwykle świetnie sprawdzają się neutralne lub ciemne stonowane kolory), drugi jako wspierający - sofy, dywany, meble, a pozostałe 2-3 dla małych jaskrawych akcentów - na przykład poduszki dekoracyjne, przedmioty artystyczne, lampy.

Bez obrazów i plakatów ta piękna turkusowa ściana wydawałaby się pusta
Bez obrazów i plakatów ta piękna turkusowa ściana wydawałaby się pusta

5. Dbaj o połączenia

Styl przejawia się przede wszystkim w szczegółach! Przyjrzyj się wnętrzu w całości i dodaj elementy, które połączą wszystkie przedmioty ze sobą. Użyj koloru i faktury, aby powiązać obiekty z różnych stylów i epok. Stół w stylu barokowym i nowoczesną sofę można połączyć za pomocą akcesoriów w tym samym kolorze: na przykład serwetek i ozdobnych poduszek.

6. Uwaga na ściany

Wykończenie ścian - to osobny temat. W eklektycznych wnętrzach klasyczne obrazy można łączyć z czarno-białą fotografią czy sztuką współczesną. Doskonale w tym przypadku sprawdzą się obrazy, drukowane na płótnie - wyglądają one świeżo i oryginalnie.  Aby jednak kompozycja wyglądała harmonijnie, musisz poznać dwie małe sztuczki. 

Po pierwsze, gdy na ścianie wisi dużo przedmiotów, nasze oczy postrzegają to wszystko razem i nie zwracają uwagi na szczegóły. Po drugie, używając tych samych motywów lub ram, możesz połączyć różnorodne obrazy w jedną spójną kompozycję.

Dekorowanie wnętrza za pomocą obrazów jest najprostszą i najbardziej niezawodną techniką, która pozwala na stworzenie wyjątkowej kompozycji
Dekorowanie wnętrza za pomocą obrazów jest najprostszą i najbardziej niezawodną techniką, która pozwala na stworzenie wyjątkowej kompozycji

7. Nie bój się eksperymentować! 

W eklektycznych wnętrzach ogólną zasadą jest łączenie przedmiotów, które na pierwszy rzut oka wydają się nie do pogodzenia. 

8. Nie bój się nadmiaru

W rzeczywistości eklektyczny styl jest znany z używania różnorodnych elementów dekoracyjnych, które sprawiają, że wnętrza są przytulne i artystyczne. Tutaj jest miejsce na kreatywność, więc zachęcamy do dodawania przedmiotów ręcznie robionych, pamiątek przywiezionych z różnych krajów, dzieł sztuki.

Komentarze

Ten artykuł nie został jeszcze skomentowany.